Producent Bee House Technology - Technologia

ulotka

Budowa domów ekologicznych w technologii Bee House

Bee House jest technologią umożliwiającą budowę domów ekologicznych, łączącą innowacyjne, pełne komfortu i przyjazne dla zdrowia mieszkańców rozwiązania techniczne z ekologią. Nazwa technologii nieprzypadkowo odnosi się do pszczelego ula. Wszak pszczoły najlepiej czują się w czystym, naturalnym środowisku i są bardzo wrażliwe nawet na minimalne zanieczyszczenia. Ul jest ich swoistym azylem w którym panują najlepsze dla nich warunki środowiskowe. I z takim właśnie podejściem do mieszkania w wymarzonym domu mamy do czynienia w przypadku Bee House Technology.

Dlaczego domy Bee House są ekologiczne?

Domy Bee House są ekologiczne ponieważ w znacznej części wznoszone są z materiałów naturalnych (drewno i jego pochodne). Dodatkowo, proces ich przetwarzania nie jest tak energochłonny jak w przypadku tradycyjnych materiałów budowlanych. Domy Bee House są ekologiczne również ze względu na ilość energii zużywanej w trakcie eksploatacji. Technologia Bee House jest w tym względzie ściśle dopasowana do koncepcji rozwoju budownictwa ekologicznego promowanych przez polskie instytucje państwowe oraz Unię Europejską. Koncentrują się one na podniesieniu tzw. efektywności energetycznej budynków. Cel ten osiągany poprzez wznoszenie budynków, które z jednej strony są energooszczędne, a z drugiej – energię potrzebną np. ogrzania pozyskują w jak największym zakresie ze źródeł odnawialnych.
Nasza technologia wychodzi naprzeciw tym trendom i jest bardzo elastyczna. Inwestor może zdecydować się np. na budowę domu energooszczędnego lub na budowę domu pasywnego. W obu przypadkach Bee House Technology dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań pozwala na zmniejszenie kosztów, przy jednoczesnym wykorzystaniu materiałów najwyższej jakości.

Czym jest technologia Bee House?

Bee House jest ulepszoną wersją tradycyjnej technologii szkieletowej. Jej użycie umożliwia wznoszenie domów szkieletowych energooszczędnych [1]. Poszczególne elementy tych domów prefabrykowane są w hali produkcyjnej. Drewno użyte do wykonania konstrukcji jest czterostronnie strugane, starannie suszone (12-16 proc. wilgotności) oraz klejone. W połączeniu z płytą cementowo-wiórową Green Board tworzy belkę dwuteową. Do belki z obydwu stron mocowane są kolejne płyty, tworząc rodzaj bloku (klocka). Poszczególne bloki spasowane są do siebie z dokładnością do kilku milimetrów za pomocą łączeń ciesielskich oraz kleju. Metoda ta znakomicie sprawdza się zarówno w przypadku budynków parterowych, jaki wielokondygnacyjnych.

Ocieplanie ścian w domach budowanych w technologii Bee House

Po pierwsze, wykorzystujemy do tego pustą przestrzeń pomiędzy belkami dwuteowymi a płytami. Posiadamy dwie szerokości ścian (240 i 368 mm), tym samym istnieje możliwość wykonania izolacji budynku w dwóch wariantach. Dodatkowo wykonujemy ocieplenie zewnętrzne o grubości wybranej przez klienta, używając do tego celu styropianu ryflowanego lub wełny. Wypełnienie konstrukcji ściany wełną celulozową zapewnia uzyskanie współczynnika przewodnictwa cieplnego na poziomie 0,14 W/m² K, jest też w pełni ekologiczne i nie stanowi oporu dyfuzyjnego dla pary wodnej i powietrza.
Warto dodać, że płyta cementowo-wiórowa Green Board, której używamy do budowy naszych domów ekologicznych nie absorbuje wody tak jak powszechnie stosowana płyta OSB oraz nie traci swoich właściwości fizycznych (nie puchnie i nie rozwarstwia się). Nawet gdy dojdzie do jej zmoczenia, nic złego się z nią nie dzieje, tym samym doskonale sprawdza się w naszym klimacie.
Stosowane przez nas płyty są trwałe, ale jednocześnie zapewniają zdolność budynku do naturalnej wymiany powietrza z otoczeniem. Ściany „oddychają” w odróżnieniu od praktycznie wszystkich innych ścian zastosowanych w budynkach energooszczędnych.

beehouse-panelsprzekrój

Systemy instalacyjne i nośność ścian w domach Bee House

Technologia Bee House pozwala na dobranie systemów instalacyjnych zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami inwestora. Zastosowane paneli ściennych o konstrukcji skrzynkowej wielowarstwowej pozwala również na wykorzystanie przestrzeni do poprowadzenia instalacji lub kanałów wentylacyjnych wewnątrz konstrukcji ściany. Zastosowane płyty okładzinowe ścian zewnętrznych i wewnętrznych gwarantują nośność niezbędną do powieszenia na ścianie nawet ciężkich elementów wykończenia wnętrz bądź komponentów dekoracyjnych. Dzięki temu szafki czy sprzęt AGD można wieszać bezpośrednio na ścianach, bez stosowania jakichkolwiek systemów wspomagających.

Konstrukcja dachów, stropów i fundamentów w domach Bee House

Najczęściej stosowanym rodzajem fundamentów w budownictwie jednorodzinnym są ławy fundamentowe. Drugie na tej liście są fundamenty mające postać płyty fundamentowej [2]. Stosuje się je zwłaszcza w trakcie budowy domów energooszczędnych czy pasywnych. W domach budowanych w technologii Bee House wykonujemy najczęściej właśnie ten typ fundamentów, ale możliwe jest również zastosowanie fundamentów tradycyjnych). Nasze płyty fundamentowe posiadają z izolacją cieplną i zintegrowanym, niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym.
Konstrukcję stropu stanowią z kolei elementy zespolone, drewniano-cementowo-wiórowe o wysokiej wytrzymałości. Możliwe jest tu zastosowanie rozwiązania analogicznego do tego, które stosowane jest w fundamentach. Chodzi o zainstalowanie systemu rur podłączonego do jednostki grzewczej. Ciepłe powietrze lub płyn cyrkuluje wtedy w płycie stropowej w obiegu zamkniętym. Jeżeli chodzi natomiast o dach – w Bee House Technology stosujemy drewnianą, prefabrykowaną konstrukcję dachową pozwalającą wydatnie skrócić czas wykonania całego obiektu. Nasze dachy posiadają konstrukcję kratownicową (kratownice w tego typu dachach nazywa się również wiązarami dachowymi lub dźwigarami). Jej zastosowanie konstrukcji kratownicowej pozwala na nowoczesną aranżację wnętrz. Technologia Bee House zapewnia możliwość zastosowania tradycyjnej konstrukcji dachowej i wykończenia jej w dowolny sposób.