Jesteśmy na GMB plenderu

Ile kosztuje mały domek pasywny?

W czasach, kiedy ceny za ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie i klimatyzację oraz koszty energii elektrycznej nieustannie rosną, zaczynamy poszukiwać rozwiązań, pozwalających maksymalnie ograniczyć wydatki eksploatacyjne. Idealnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych stają się domy pasywne, których roczne koszty utrzymania są niemal kilkadziesiąt procent niższe niż w przypadku tradycyjnych domów z cegły.

Czym charakteryzuje się dom pasywny?

Dom pasywny to budynek, który dzięki zastosowaniu nowoczesne rozwiązania, pozwalające na zużycie mniejszej ilości energii. Jest to budynek praktycznie samowystarczalny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami roczne zapotrzebowanie na ogrzanie takiego domu nie może przekroczyć wartości 15kWh/m2. To oznacza, że w przypadku stosowania oleju opałowego należy dostarczyć zaledwie 1,5 litra na każdy metr kwadratowy powierzchni. Sama konstrukcja domu pasywnego nie jest skomplikowana. Ważne, aby powstał on na niezalesionej działce, a sam budynek powinien być zorientowany na południe, gdzie należy zlokalizować całkowite przeszklenie pomieszczenia. Straty ciepła minimalizuje szczelność budynku i zastosowanie nowoczesnych technologii.

Cena domu pasywnego

Niewątpliwie na cenę domu pasywnego, która jest nieznacznie wyższa niż koszty budowy domu w standardowej technologii, ma zastosowanie określonych rozwiązań, pozwalających na oszczędności w zakresie kosztów ogrzewania. Przede wszystkim należy zastosować okna o podwyższonych parametrach termicznych oraz płytę fundamentową, która ma lepsze parametry niż tradycyjne fundamenty. Ważne jest także prawidłowe ocieplenie ścian, najlepiej przy pomocy styropianu grafitowego lub wełny fasadowej. We wnętrzu zaleca się montaż systemu rekuperacji, który pozwoli na ogrzewanie pomieszczeń przy wykorzystaniu energii pochodzącej z wentylacji. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić niemal połowę całkowitego zapotrzebowania na ciepło w budynku.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology