Jesteśmy na GMB plenderu

Jak projektuje się balkony w budynkach energooszczędnych?

Biorąc pod uwagę budownictwo energooszczędne, dużą popularnością ciszy się stawianie obiektów budowalnych w technologii pasywnej, czy też lepszej wersji domów szkieletowych, metodzie plastra miodu, do której stosuje się elementy prefabrykowane na hali produkcyjnej. Czy domy energooszczędne mogą mieć balkony?

Jak buduje się nowoczesne domy szkieletowe?

W przypadku budowy domów szkieletowych zaleca się stosowanie ulepszonej wersji tej znanej metody nazywanej techniką plastra miodu — stosującej do wznoszenia konstrukcji specjalnych prefabrykatów. Użyte do konstrukcji drewno czterostronnie jest strugane, starannie suszone (12-16 proc. wilgotności) oraz klejone, które łączy się z płytą cementowo-wiórową tworząc belkę dwuteową. To do niej mocowane są kolejne płyty, tworząc rodzaj bloku (klocka). Poszczególne bloki do siebie dopasowywane z dokładnością do kilku milimetrów za pomocą łączeń ciesielskich oraz kleju. Wydawać by się mogło, że celem zachowania najwyższych parametrów zużycia energii nie wchodzi w grę budowa balkonu. Jednak z wykorzystaniem najnowszej technologii do projektowania można zrealizować marzenia klienta o dodatkowym miejscu relaksu.

Jak projektuje się balkony w budynkach energooszczędnych?

Do projektowania balkonów w przypadku domów energooszczędnych stosowane jest projektowanie numeryczne, które pozwala zminimalizować straty ciepła do poziomu marginalnego jeszcze na etapie projektowym. Szczelność, a także rozwiązania konstrukcyjne połączeń w przypadku balkonu zależna jest od: obciążeń oddziałujących na konstrukcję, wnikania wody opadowej w jego szkielet, bezpieczeństwa użytkowania osób z niego korzystających oraz likwidacji mostków termicznych na styku płyty nośnej ze ścianą. Należy pamiętać, że chcąc zminimalizować występowanie mostka termicznego, można zastosować balkony dostawiane i użyć do łączenia ich z konstrukcją domu łączników izotermicznych.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology