Jesteśmy na GMB plenderu

Jak budować pasywnie w polskich warunkach klimatycznych?

Warunki klimatyczne w Polsce nie są w przypadku technologii pasywnych dość korzystne. Duża ilość dni pochmurnych, wietrznych sprawia, że okres grzewczy w Polsce trwa praktycznie od połowy września (czasem początku października) do połowy kwietnia. W jaki sposób zbudować dom energooszczędny, by spełniał on surowe wymogi odnośnie do wspomnianej technologii?

Technologie budowy domów energooszczędnych

Budowa domów energooszczędnych może obejmować kilka rozwiązań. Warto pamiętać, że bez względu na obraną metodę wznoszenia ścian co do zasady obiekty te mają za zadanie zapewnić mieszkańcom przez cały rok wysoki komfort cieplny bez konieczności zastosowania tradycyjnej instalacji grzewczej lub klimatyzacyjnej. Pomagają w tej kwestii m.in. techniki budowy plastra miodu, czy też wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła zwracając uwagę na obliczenie maksymalnej mocy grzewczej instalacji wentylacyjnej.

Jak zbudować dom pasywny w Polsce?

Domy pasywne buduje się na planie prostej bryły idealnie wkomponowującej się na tle otaczających zabudowań. Dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń w elewacji można zapewnić dodatkowy sposób dogrzewania pomieszczeń energią słoneczną, oraz sprawić, że staną się one gwarantem zapewnienia dużej ilości promieni słonecznych. Z założenia powinny to być obiekty proste, zwarte, bez wykuszy i balkonów, choć stosując balkony dostawiane i wysokiej klasy łączniki izotermiczne z tarasów w domu pasywnym nie trzeba rezygnować. Chcąc spełnić surowe normy dotyczące dopuszczalnych strat ciepła, trzeba zadbać o najwyższej klasy materiały budowlane i dopilnować jego izolacji. Trzeba pamiętać bowiem, że współczynnik EUco w przypadku domów pasywnych nie może być wyższy niż 15 kWh/(m² na rok). Do budowy domów pasywnych można użyć kilku technologii, między innymi  stawiania domów metodą modułową czy też różnego rodzaju wariantów domów prefabrykowanych — szkieletowych.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology