Jesteśmy na GMB plenderu

Projekt domu pasywnego – gotowy czy na zamówienie?

Dom pasywny to nowoczesny budynek jednorodzinny, który podczas użytkowania generuje bardzo duże oszczędności. Jego zapotrzebowanie na energię jest na poziomie minimalnym, dzięki zastosowaniu właściwych rozwiązań technologicznych. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze takiego domu? Lepiej kupić gotowy projekt czy zamówić indywidualny? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.

Co jest charakterystyczne dla domu pasywnego?

Tym, co wyróżnia dom pasywny na tle obiektów budowanych w tradycyjnej technologii, jest układ pomieszczeń zaprojektowany w ten sposób, aby mogły być ogrzewane, światłem słonecznym. Dlatego też część dzienna powinna być zorientowana na południe, gdzie słońce operuje najdłużej w ciągu całej doby. Żeby maksymalnie wykorzystać potencjał energii słonecznej, stosuje się przeszklenia zajmujące nawet całą ścianę południową budynku, natomiast ścianę północną pozbawia się okien całkowicie z uwagi na to, że powodują największe wyziębienie pomieszczeń.  Ważna jest także prosta bryła ułatwiająca wykonanie idealnej izolacji termicznej z wyeliminowaniem mostków termicznych, przez które ucieka największa ilość ogrzanego powietrza. Również okna, dzięki specjalnej ramie i potrójnym szybom, mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Wszystkie te cechy domu pasywnego mają na celu ograniczenie strat energii do niezbędnego minimum.

Zaletą, która nie podlega dyskusji i nie budzi najmniejszych wątpliwości, jest kwestia znacznej redukcji wydatków związanych z użytkowaniem takiego domu. Koszty energii są nieporównywalnie niższe nawet w stosunku do domów energooszczędnych. Bezsporną wadą tej inwestycji jest jej wysoki koszt uzależniony od:

*   powierzchni domu,

*   położenia nieruchomości pod względem stron świata,

*   liczby kondygnacji,

*   rodzaju zastosowanej technologii,

*   wykorzystanych do budowy materiałów i systemów izolacyjnych.

Wszystkie poniesione podczas budowy koszty zwracają się podczas późniejszej eksploatacji. Warto pamiętać, że inwestycja w dom pasywny, przy rosnących cenach prądu, oznacza ograniczenie do minimum zużycia energii konwencjonalnej.

Który projekt domu pasywnego wybrać?

Podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze projektu należy oczywiście do inwestora. Należy jednak pamiętać, że budowa domu pasywnego ma swoje ograniczenia. Mimo, że gotowy projekt jest tańszy, to trzeba pamiętać o tym, że koszty ewentualnej jego adaptacji do lokalizacji oraz warunków zabudowy obowiązujących na naszej działce, mogą okazać się porównywalne do ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić za stworzenie projektu skrojonego na miarę naszych potrzeb.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology