Jesteśmy na GMB plenderu

Jak popularne są domy pasywne w Polsce?

Domy pasywne cieszą się rosnącą popularnością w wielu krajach na świecie. Warto jednak wiedzieć, że muszą one spełniać zdecydowanie bardziej rygorystyczne normy, niżeli budynki energooszczędne. Jednym z głównych założeń takiego budownictwa jest oszczędność energii. Pojawia się jednak pytanie, czy w Polsce się to opłaca i czy chętnie sięgamy po takie rozwiązania, planując budowę własnego domu?

Budownictwo pasywne w Polsce

Pierwszy dom pasywny w Polsce powstał w 2005 roku w okolicach Wrocławia. Nie można powiedzieć, że ilość domów pasywnych w Polsce jest ogromna, nadal widoczna jest rezerwa inwestorów do tego rodzaju rozwiązań. Jednak ich ilość przez ostatnie lata znacząco wzrosła i ze zdecydowanie większą świadomością decydujemy się na takie rozwiązania. Z całą pewnością potrzebna jest jeszcze edukacja i lepsze poznanie zalet tego rodzaju budownictwa, aby pojawił się w naszym kraju boom na takie rozwiązania. Dla niektórych osób przekonujące jest, że na budowę domu pasywnego możemy skutecznie uzyskać dofinansowanie nawet w wysokości 50 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki wodnej.

W Polsce zdecydowanie wzrosła już świadomość dotycząca domów energooszczędnych i pasywnych. Mimo to wiele osób nie decyduje się na taką budowę, gdyż panuje nie zawsze prawdziwe przekonanie, że będzie to droższa inwestycja. Jednak może się okazać, że nie tylko postawimy dom taniej, ale również jego użytkowanie w przyszłości będzie tańsze.

Czy warto budować domy pasywne?

Zdecydowanie tak. Jeśli są one odpowiednio i profesjonalnie wykonane, to są w pełni funkcjonalne i idealnie korzystają z rozmaitych naturalnych źródeł, które pozwalają nam ograniczyć zapotrzebowanie na energię dostarczaną przez dostawców, lub całkowicie z niej zrezygnować. Taki dom może być bardzo ciepły i słoneczny, jak również w pełni dopasowany pod względem projektu do potrzeb użytkowników. Ważne jednak, aby projekt został wykonany przez profesjonalistę z doświadczeniem w tym temacie. Wówczas na pewno będziemy zadowoleni z efektu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology