Jak zagospodarować poddasze w domu pasywnym?
Budując domy w nowoczesnej technologii domu modułowego pasywnego niezwykle istotne jest dopilnowanie wysokich parametrów użytkowych, każdego produkowanego elementu konstrukcyjnego, w tym również poddasza. Jak wykończyć poddasze w domu energooszczędnym?
Na co zwrócić uwagę projektując poddasze w domu pasywnym?
Klasyczne budownictwo oparte na technice murowanej zapewnia zapotrzebowanie na energię cieplną rzędu od 90 do 120 kWh/(m²•rok), dla obiektów energooszczędnych wynosi ono od 30 do 70 kWh/(m²•rok), a biorąc pod uwagę zużycie energii na każdy metr kwadratowy powierzchni zużywają one jedynie 15 kWh. Jest to związane z samą zastosowaną konstrukcją budynku, izolacyjnością przegród zewnętrznych. Ważne w technologi pasywnej jest też kształt bryły i liczba kondygnacji, rodzaj stolarki otworowej oraz kształt i wielkość dachu. Gdy w grę wchodzi budynek parterowy z użytkowym poddaszem wybór ogranicza się do wyboru odpowiednich okien — gdy dopilnowany będzie właściwy montaż można użyć okien połaciowych. Chcąc utrzymać surowe niskie wskaźniki utrzymania ciepła w budynku należy zapomnieć o przybudówkach, dachu łamanym czy załamaniach ścian.
Domy pasywne w technice szkieletowej
Dobrym pomysłem jest postawienie budynku pasywnego w technice szkieletowej a ogrzewanie domu wspomagane będzie pompą ciepła i wentylacją z rekuperacją. Do uszczelnień stosuje się takich materiałów jak fola, taśma i kołnierze, które zminimalizują miejsca ucieczki ciepła, czy też ryzyko powstania mostków termicznych. Drewno użyte do wykonania konstrukcji jest czterostronnie strugane, starannie suszone (12-16 proc. wilgotności) oraz klejone. Powstałe w specjalnym procesie produkcji bloki drewniane wykonane są z materiałów ekologicznych najwyższej jakości i stanowią niemal odpowiednik pustaka czy cegły stosowanych w budynkach wznoszonych metodą tradycyjną. Dzięki sprawdzonym technikom montażu to budynki o wysokim komforcie cieplnym i niskim zużyciu energii.