Jesteśmy na GMB plenderu

Płaski czy pochyły – jaki dach domu energooszczędnego wybrać?

Budowa domu energooszczędnego wymaga zastosowania określonych materiałów budowlanych oraz technik budowlanych, które przyczynią się do zapewnienia optymalnych warunków eksploatacji budynku z jednoczesnym utrzymaniem niskich kosztów jego użytkowania. Jaki dach będzie lepszy: płaski, czy może pochyły?

Czym jest dach płaski a czym pochyły?

Dach płaski to dach, którego połać ma nachylenie od 0 do 5 stopni. Z jednej strony może być on stropem nad ostatnią kondygnacją,  z drugiej zaś zabezpiecza ściany przed utratą ciepła i szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom budowlanym pozwala uzyskać bardzo wysokie wskaźniki energooszczędności, dzięki ograniczonym fragmentom przestrzeni, którymi uciekać może ciepło i tym samym duże oszczędności na ogrzewaniu. Jest to ważna cecha, gdyż źle wyizolowany dach może prowadzić do nawet 30% strat ciepła.

Dach pochyły to dach do 15 stopni nachylenia. Decydując się na dach stromy, można wybrać jeden z kilku podstawowych typów jak: dach jednospadowy (pulpitowy), dwuspadowy, czterospadowy (kopertowy i namiotowy), ale także mansardowy, naczółkowy oraz wielospadowy.

Czy stromy dach sprawdzi się w domu energooszczędnym?

Domy energooszczędne potrzebują jedynie od 30 do 70 kWh/(m²/rok) energii, a te stawiane według tradycyjnych norm nawet dwa razy tyle. Wartości te zależą w głównej mierze od ilości kondygnacji, kształtu i wielkości dachu. Zwarta bryła o małej ilości krzywizn cechuje się najmniejszą powierzchnią przegród zewnętrznych. W prostym dachu obserwowane są najmniejsze ubytki ciepła. Najwięcej jego uchodzi bowiem w rogach, załamaniach ścian i dachów. Chcąc postawić dom prawdziwie energooszczędny, trzeba pogodzić się z fantazyjnym kształtem połaci. Należy zrezygnować z przybudówek, wykuszy i innych elementów, które zwiększają estetykę budynku, ale niestety nijak się przekładają na jego energooszczędność, a wręcz zwiększają koszty eksploatacji budynku.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology