Jesteśmy na GMB plenderu

Którędy z domu najczęściej ucieka ciepło?

Ucieczka ciepła z budynku może prowadzić do pojawiania się znaczących strat energetycznych, związanych z jego ogrzaniem. Wykrycie miejsc, w których do niego dochodzi może mieć miejsce, dzięki wykorzystaniu termowizji. Jednak warto pamiętać, że ogromne znaczenie ma już na samym początku zastosowanie odpowiedniej termoizolacji. W jej przypadku na niektóre miejsca powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę.

Ucieczka ciepła z budynku – które elementy są najważniejsze?

Na mosty termiczne i ucieczkę ciepła z budynku szczególną uwagę zwraca się w kontekście domów energooszczędnych. Specjaliści procentowo określili, przez które części budynku najsilniej może ulatywać nasze cenne ciepło. Są to odpowiednio: dach (10 do 30%), okna (10 do 20%), ściany (20 do 30%), drzwi (10 do 20%), wentylacja (10 do 40%) oraz podłoga (10 do 15%). Pokazuje to więc, jak bardzo powinniśmy skupić się na tym połączeniach naszego domu ze światem zewnętrznym. Oczywiście poniekąd muszą się przenikać, potrzebujemy dostępu świeżego powietrza i odpowiedniej wentylacji, jednak muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby nie zabierały nam ciepła.

Znaczenie dla poziomu uciekania ciepła z budynku ma sama jego konstrukcja oraz jakość wykonania. Jednak w niektórych przypadkach nie możemy z góry określić, że nie dojdzie do pojawiania się jakiegoś mostu cieplnego, czasem wystarczy niewielki błąd. W celu ich usunięcia wystarczy jednak przeprowadzić badanie termowizyjne, które uwidoczni najbardziej narażone miejsca i pomoże nam je uszczelnić.

Czemu unikanie strat ciepła jest tak ważne?

Ogrzanie domu do oczekiwanej temperatury, niezależnie od stosowanej technologii grzewczej stanowi dla nas istotny koszt utrzymania i eksploatacji domu. Przy odpowiedniej izolacji i pozbyciu się mostów cieplnych, możemy skutecznie ograniczyć wydatki, a właściwie uniknąć strat własnych pieniędzy. Dodatkowo klimat i komfort w naszych domach będą w ten sposób na zdecydowanie wyższym poziomie, co odczujemy w czasie zimowego wypoczynku.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology