Jesteśmy na GMB plenderu

Z ilu warstw powinny się składać ściany domów energooszczędnych?

Budynki energooszczędne wymagają odpowiedniego zaplanowania i wykonania. Przede wszystkim przegrody – ściany zewnętrzne powinny  mieć odpowiednią budowę, aby możliwe było zachowanie maksymalnego komfortu termicznego we wnętrzu. O energooszczędności domu będzie decydował w dużej mierze współczynnik przenikania ciepła, który ma odniesienie również do ścian. Jakie więc powinny one być?

Co musisz wiedzieć o ścianach w budynku energooszczędnym?

Normy dla budownictwa energooszczędnego są w Polsce od lat zaostrzane. Przepisy odnoszą się m.in. właśnie do współczynnika przenikania ciepła. Im mniejsza jego wartość tym przegroda wyróżnia się lepszą izolacyjnością i lepiej ochrania przed uciekaniem ciepła. Ściany muszą być wznoszone z odpowiednio ciepłych materiałów, lub niezbędne jest stosowanie odpowiednio grubej warstwy izolacji. Co równie istotne dom energooszczędny, a w szczególności pasywny, powinien wyróżniać się prostą i zwartą bryłą, o możliwie jak najmniejszej powierzchni przegród zewnętrznych.

Rzadko stosowanym rozwiązaniem są ściany jednowarstwowe, mimo iż istnieją technologie, pozwalające na uzyskanie w ich przypadku oczekiwanych parametrów cieplnych, jednak w ich wypadku często pojawiają się problemy wykonawcze, związane z brakiem odpowiedniej szczelności i powstawaniem mostów cieplnych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są ściany trójwarstwowe, w przypadku których każda z warstw ma swoją odpowiednio określoną funkcję.

Jaka jest konstrukcja ścian trójwarstwowych?

Składają się one z warstwy nośnej (cegły ceramiczne, pustaki, bloki wapienno piaskowe, beton komórkowy, murowany na spoiny pionowe i poziome), warstwy termoizolacyjnej (styropian, płyty wełny mineralnej) oraz warstwy osłonowej (cegła klinkierowa, wapienno-piaskowa, betonowa lub ceramiczna). Ściany trójwarstwowe są rozwiązaniem, które pozwala uzyskać wysoką wytrzymałość i szczelność, a także akumulacyjność cieplną oraz dobrą izolację akustyczną budynku. Są one więc odpowiednim rozwiązaniem dla domów energooszczędnych.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology