Jesteśmy na GMB plenderu

Jak rozplanować układ pomieszczeń w domu pasywnym?

Budynek pasywny powinien wyróżniać się odpowiednim rozmieszczeniem pomieszczeń z energetycznego punktu widzenia. Pod uwagę należy brać te, które przeznaczone są na stały pobyt ludzi, czyli sypialnie, pokój dzienny, czy jadalnie, oraz pomieszczenia gospodarcze, a pośród nich garderoba, ciągi komunikacyjne, schowki, przedsionki, garaż, czy kotłownia. Zwykle w gospodarczych wymaga się nieco niższej temperatury.

Jak więc rozmieścić pomieszczenia?

W przypadku domu pasywnego znaczenie ma jego lokalizacja względem stron świata, co dotyczy również pomieszczeń, które znajdują się wewnątrz. Najlepiej jeśli gospodarcze znajdą się w północnej części budynku. Wówczas będą one stanowiły rodzaj dodatkowego buforu cieplnego. Z kolei pomieszczenia przeznaczona na stały pobyt ludzi powinny być zlokalizowane w południowej części budynku. Kluczowe jest bowiem zachowanie odpowiednich warunków cieplnych. Zgodnie z wymaganiami powinno to być w pokojach 20 stopni Celsjusza, natomiast w łazienkach 25 stopni.

Taka konstrukcja budynku wykorzystuje to lepszego wykorzystania ciepła przeszklenie na południowej ścianie, a tym samym ciepło od słońca, ale również ciepło pochodzące z urządzeń elektrycznych, czy od ludzi. Niwelowanie strat ciepła może wymagać dodatkowego izolowania cieplnego garażu i innych pomieszczeń gospodarczych od pozostałej części budynku. Bardzo często jego konstrukcja oparta jest o niezależne ściany nośne.

Jakich zasad trzymać się przy planowaniu domów pasywnych?

Jeśli chodzi o wnętrze domów pasywnych, to główną zasadą jest właśnie wyraźny podział pomieszczeń na te, w których jest chłodniej, i na te w których będzie cieplej. Muszą one zostać od siebie oddzielone odpowiednio, zgodnie ze stronami świata. Strona południowa to zawsze więcej słońca i ciepła. Dlatego właśnie tam umieszcza się pomieszczenia, w których toczy się większość życia. Jeśli w bryle budynku ma znajdować się garaż, to należy dobrze przemyśleć jego izolację, gdyż panuje w nim zdecydowanie niższa temperatura, co może wpływać na cały budynek.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology