Jesteśmy na GMB plenderu

Jak kształt domu wpływa na jego energooszczędność?

Domy energooszczędne są obecnie nie tylko modne. Stanowią one rozwiązanie w budownictwie, które pozwala nam bardziej odpowiedzialnie podchodzi do kwestii zużywania zasobów, jak również zapewnienia sobie maksymalnego komfortu i ciepła. Właśnie o nie najczęściej chodzi w naszym klimacie. Czy kształt domu, jaki wybudujemy będzie istotnie wpływał na poziom jego energooszczędności? Z czego to wynika.

Kształt domu a jego energooszczędność

Bryła domu energooszczędnego powinna być stworzona na planie kwadratu lub prostokąta. Istotny jest również dach, który powinien być jednospadowy, lub posiadać niewielki kąt nachylenia. Jeśli przykładowo decydujemy się na dodatkowe wykusze, balkony, a nawet umieszczenie garażu w bryle budynku, to możemy doprowadzać do zwiększenia strat ciepła. Łączenia w takich specyficznych miejscach nie dają takiej pewności termicznej, jak prosta i zwarta bryła domu. Właśnie z tego powodu budynku energooszczędne są zwykle bardzo proste jeśli chodzi o konstrukcje. Przemyślane i odpowiednio stworzone muszą być w nich wszystkie elementy.

Na energooszczędność budynku ma wpływ również to z czego wykonane są ściany, które powinny łączyć się ze sobą pod kątem prostym i tworzyć najprostszą z możliwych brył. W takim domu zdecydowanie łatwiej będzie o utrzymanie ciepła. Warto omówić nasze pomysły i sam projekt ze specjalistami, w takiego rodzaju domach bowiem znaczenie ma również to, jak rozmieszczone zostaną pokoje.

Czy warto zdecydować się na dom energooszczędny?

Z całą pewnością tak. Nie będzie on ani wielki, ani awangardowy, jednak będzie zapewniał nam wygodne warunki do życia, oszczędności i będzie łatwy w utrzymaniu. To doskonale rozwiązanie dla rodzin, które zmieści się nawet na niewielkiej działce, bo wiele z takich domów nie jest wielka. Bardzo ważne jest również ustawienie domu względem stron świata, odpowiednie rozlokowanie przeszkleń, czy wykorzystanie materiałów, które pozytywnie wpłyną na poziom jego energooszczędności. To nowoczesne rozwiązanie, aby mieszkać w pięknym i ekonomicznym domu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology