Jesteśmy na GMB plenderu

Większy dom – większe straty ciepła?

W naszym klimacie istotne jest odpowiednie ogrzanie domu. W tym celu musimy również minimalizować straty ciepła. W dużej części możemy je przewidzieć już na etapie samego projektu. Najlepiej jeśli nasz dom powstanie na planie prostokąta, bo ciepło lubi uciekać w narożnikach i związanych z nimi łączeniach, więc powinniśmy ograniczyć ich ilość do minimum. Czy jednak wielkość domu również wpływa na poziom strat ciepła?

Co musisz wiedzieć o stratach ciepła w domu?

Aby posiadać dom energooszczędny musimy spełnić szereg warunków. Nie jest powiedziane, że duży dom taki nie będzie. Jednak z całą pewnością straty energii w jego przypadku będą większe niż w małym domu. Specjaliści pokazują również, że mniejsze straty ciepła pojawiają się w domach, które posiadają użytkowa poddasze, niżeli w parterowych. Znaczenie ma też sam dach, oraz materiały, jakie zastosujemy do budowy. Nie można jednak zaprzeczyć, że straty ciepła w dużym domu będą większe, będzie on również zdecydowanie droższy w ogrzewaniu, więc zapewnienie sobie i bliskim komfortu cieplnego w nim będzie bardziej utrudnione.

W dużym domu częściej pojawiają się różne „dodatki” w postaci balkonów, tarasów, czy wykuszy – takie nierówności sprawiają, że umieszczamy liczne łączenia, które zdecydowanie łatwiej oddają nasze ciepło, a co za tym idzie w domu może być chłodniej, lub jego ogrzanie będzie wymagało większych nakładów energetycznych.

Co jeszcze wpływa na straty ciepła w dużym domu?

Po pierwsze duże domy często mają nieregularne kształty, przez co ciepło ma, którędy uciekać. Jednak warto również zastanowić się nad umieszczaniem garażu w bryle budynku. Oczywiście co innego, jeśli będzie on pod nim, jeśli jednak jedną ze ścian będzie stykał się z domem, może prowadzić do jego wychładzania się i pojawiania się większych strat ciepła. Za jego „uciekanie” odpowiadają również okna oraz drzwi zewnętrzne, w związku z tym stawiając dom na lata, z pewności nie warto na nich oszczędzać. Powinny być jak najwyższej jakości. Wówczas zapewnią nam lepszy komfort cieplny.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology