Jesteśmy na GMB plenderu

Czy dom pasywny może mieć piwnicę?

Dom pasywny to inaczej taki, który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Dzięki temu zatrzymuje duże ilości ciepła i wskutek tego nie zużywa wiele energii, kiedy nastają zimne miesiące. Jest to opcja dobra zarówno z uwagi na korzyści finansowe, jak i z uwagi na ochronę środowiska. W związku z tego typu domami pojawiają się też jednak pewne pytania. Czy tego typu domy mogą posiadać piwnice?

Pytanie o piwnicę w przypadku energooszczędnego domu pasywnego jest zasadne dlatego, gdyż na ogół pomieszczenie to zwykło się uważać za źle wpływające na izolacyjne właściwości budynku. Okazuje się jednak, że wznoszenie domu pasywnego wcale nie wyklucza jednoczesnego posiadania piwnicy, która, czego nie da się ukryć, jest niezwykle przydatnym pomieszczeniem.

Warunki sprzyjające połączeniu domu pasywnego z piwnicą

Żeby jednak piwnica mogła być kompatybilna względem domu pasywnego, trzeba pamiętać o pewnych kwestiach. Przede wszystkim jeżeli tego typu pomieszczenie ma się znaleźć w domu pasywnym, to tylko pod warunkiem, że zostanie dobrze odizolowane. Nie może znajdować się zbyt blisko parteru, nie może być oddzielone zbyt cienką ścianą, ponieważ w takiej sytuacji będzie negatywnie wpływać na energooszczędność budynku.

Jakiej grubości powinna być zatem bariera oddzielające piwnicę domu pasywnego od właściwych pomieszczeń? Z pewnością w tym kontekście trzeba zadbać o dobre ocieplenie zarówno stropu, jak i ścian i drzwi. W przypadku tego pierwszego minimalna grubość izolacji powinna wynosić 30 cm. Natomiast w przypadku ściany i drzwi ocieplenie nie może być cieńsze niż 20 cm, choć oczywiście najlepiej, aby było ono jeszcze grubsze i oscylowało w okolicach 30 cm.

Jak widać, piwnica i dom pasywny wcale się ze sobą nie kłócą. Jest wprost przeciwnie, byty te jak najbardziej mogą ze sobą współistnieć i dobrze ze sobą współgrać. Nie trzeba więc rezygnować z piwnicy, jeżeli chce się wznieść dom pasywny. Opcja związana z rezygnacją wcale nie musi być brana pod uwagę.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology