Jesteśmy na GMB plenderu

Metody ogrzewania domów energooszczędnych

W przypadku każdego rodzaju budownictwa właścicielom budynków niezwykle zależy na tym, aby koszty ogrzewania były możliwie na jak najniższym poziomie. Sytuacja ta jest niezwykle ważna w domach energooszczędnych, w których już sama konstrukcja budynku jest ukierunkowana na możliwie jak największą absorpcję ciepła. Jaki typ ogrzewania wybrać?

Czym charakteryzuje się dobry system grzewczy?

O dobrze wykonanej instalacji grzewczej można powiedzieć, gdy zapewnia ona wysoki poziom komfortu cieplnego, pokrywa straty ciepła przez przenikanie, wentylację i infiltrację jednocześnie pozwalają na maksymalne wykorzystanie zysków ciepła. Dobrej klasy ogrzewanie będzie mieć wysoką sprawność wytwarzania, dystrybucji i wykorzystania ciepła. Ciepło przeznaczone na cele grzewcze stanowi 65-85% zużywanej energii, która w bardzo dużej mierze zależy od izolacyjności budynku i sprawności urządzeń wytwarzających ciepło oraz efektywności samej instalacji rozprowadzonej po budynku. Biorąc pod uwagę rodzaj źródła ciepła, wyróżnia się różne systemy ogrzewania jak: gazowe, olejowe, węglowe, elektryczne (oporowe i do napędu pompy ciepła), zdalaczynne (ciepło z miejskiej sieci cieplnej) oraz ze źródeł odnawialnych typu biomasa, słońce, wiatr.

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać do domów energooszczędnych?

Dzięki olbrzymiemu ograniczeniu strat ciepła przez przenikanie i wentylację, w domach energooszczędnych zapotrzebowanie na ciepło do ich ogrzania wynosi ok. 30 W/m2, a dla budynków pasywnych 10 do 20 W/m2. W tradycyjnym budownictwie jest to średnio między 70 a 100 W/m2. System ogrzewania w domu energooszczędnym powinien korzystać ze źródeł odnawialnej energii i być wspierany energią elektryczną, co pozwoli zgodnie ze sztuką utrzymać najmniejsze koszty eksploatacyjne budynku. Sprawdzą się w nim różnego rodzaju rozwiązania bezobsługowe, czyli np. ogrzewanie gazowe, olejowe albo pompy ciepła wraz z ewentualnymi panelami fotowoltaicznymi. Choć nie ma przeszkód, aby w takich domach stosować tradycyjne kotły, liczy się wymiar ekonomiczny decyzji.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology