Jesteśmy na GMB plenderu

Jak prawidłowo montować okna w domu pasywnym?

Kluczem do zachowania energooszczędnego charakteru domu pasywnego jest odpowiedni dobór stolarki otworowej, jak również zwrócenie uwagi na jej poprawny montaż. Do wyboru jest kilka rozwiązań, o tym, który  rodzaj okien sprawdzi się najlepiej, decyduje przede wszystkim projekt obiektu budowlanego, który uwzględnia nie tylko wielkość domu, czynniki środowiskowe, klimatyczne, ale także możliwości finansowe, na jakie może pozwolić sobie inwestor. Jak przeprowadzić montaż okien w domach pasywnych?

Rodzaje profili w oknach do domu pasywnego

W przypadku budynków pasywnych ważne jest stosowanie systemowych rozwiązań, które pozwolą na montaż okien w płaszczyźnie termoizolacji. Zwykle stosuje się w tym celu wzmacniane kotwy albo specjalny rodzaj profili montowanych do muru. Dzięki temu, wraz z zaizolowanie ościeżnicy klient ma gwarancję 100% szczelności połączeń między oknem a ścianą i wykluczenie tym samym pojawienia się mostków termicznych.

Profile okienne w budynkach pasywnych mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej lub drewna. Istotną różnicą montażu okien w układzie domu pasywnego jest konieczność zastosowania trzech uszczelek ramy okiennej, czyli o jedną więcej niż w oknach zwykłych. Decydując się na drewniane ramy, należy w nich zastosować przekładki z poliuretanu, korka lub podobnego materiału izolacyjnego, który poprawia i zapewnia szczelność połączeń, a jednocześnie nie jest widoczny z zewnątrz

Jak prawidłowo montować okna pasywne?

Podstawą montażu okna w domu pasywnym jest tzw. ciepły montaż. Zwłascza jeśli robota dotyczy okien PCV.  Tak, jak to już zostało wspomniane wyżej, chodzi o montaż warstwowy, czyli założenie stolarki okiennej w warstwie ocieplenia. W odróżnieniu od tradycyjnej metody osadzania okna nie montuje się ramy okiennej w ościeżu, a wysuwa się ją do warstwy ocieplenia. Oczywiście wymaga to użycia wysokiej klasy materiałów uszczelniająco izolacyjnych i szczególnego wrócenia uwagi na montaż ciepłego parapetu, który chronić będzie konstrukcję przed wystąpieniem mostków termicznych.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology