Jesteśmy na GMB plenderu

Znaczenie energii słonecznej w budownictwie pasywnym

Domy pasywne stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Pierwsze budowle tego typu powstały w Niemczech, a opracował je niemiecki fizyk Wolfgang Feist. Budynki pasywne powstały w odpowiedzi na poszukiwania ekologicznych rozwiązań w budownictwie. Zgodnie z definicją w domach pasywnych w ich obrębie nie jest produkowana żadna energia. Ciepło wykorzystywane w domu jest przez dany budynek pozyskiwane z energii odnawialnej i odpowiednio przetwarzane.

Jakie znaczenie w budownictwie pasywnym ma energia słoneczna?

Energia słoneczna, jako źródło energii odnawialnej ma ogromne znaczenie w budownictwie pasywnym. Za jej pomocą ogrzewany jest zarówno budynek, jak i woda użytkowa. Na odpowiednie ogrzewanie domu pasywnego mają wpływ takie czynniki jak:

  • – Klimat,
  • – Architektura,
  • – Konstrukcja budynku,
  • – Materiały wykorzystane do budowy,
  • – Umiejscowienie względem stron świata,
  • – Kształt i bryła budynku,
  • -Umiejscowienie w otoczeniu zewnętrznym.

Systemy słoneczne dzieli się na systemy zysków pośrednich oraz bezpośrednich. Za pomocą systemu zysków bezpośrednich możliwe jest bezpośrednie wykorzystanie promieni słonecznych docierających do pomieszczeń. Przezroczysta powierzchnia okien pozwala na przenikanie promieni słonecznych do wnętrza domu, a następnie pochłonięcie i zmagazynowanie ich przez powierzchnię ścian i podłóg. Wiele domów pasywnych posiada przeszkloną ścianę, będącą najlepszym miejscem dla przenikania promieni słonecznych do wnętrza budynku.

Obecnie najbardziej popularnym typem są domy pasywne szkieletowe. Budynek zostaje określony pasywnym, jeżeli współczynnik EUco, określający roczne zapotrzebowanie na energię użytkową wykorzystaną do ogrzewania i wentylacji wynosi nie więcej niż 15 kWh/m2 na rok. Aby móc osiągnąć taki wynik, domy te muszą posiadać bardzo efektywną instalację wentylacyjną oraz grzewczą, najlepiej wykorzystującą energię ze źródeł odnawialnych.

Wentylacja w budynku pasywnym musi zapewniać wydajną wymianę powietrza i regulację wilgotności, dlatego najlepszym wyborem będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją. W domach pasywnych praktycznie nie występują straty ciepła, jednak w naszym klimacie warto mieć dodatkowe źródło ogrzewania. W domach pasywnych zazwyczaj ogrzewanie zasilane jest panelami słonecznymi, co po raz kolejny podkreśla, jak ważna jest energia słoneczna w budownictwie pasywnym.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology