Jesteśmy na GMB plenderu

Orientacja budynku a standard energetyczny

Zapotrzebowanie na energię grzewczą budynku to bilans między zyskami i stratami ciepła. Zależy ono między innymi od: przeznaczenia budynku, jego układu funkcjonalno-użytkowego, rodzaju zastosowanych technologii i materiałów budowlanych oraz klimatu. Jedną z ważnych kwestii mających na nie wpływ jest też jego orientacja, czyli lokalizacja i usytuowanie w terenie. Ekspozycja słoneczna okien, ścian oraz dachu domu jest istotna, gdyż zależy od niej efektywność pozyskiwania zewnętrznych zysków cieplnych. Taki sam dom postawiony w różnych warunkach może znacząco różnić się zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Zmiana lokalizacji domu może przyczynić się do poprawy lub pogorszenia jego standardu energetycznego.

Jak orientacja budynku wpływa na jego standard energetyczny?

Odpowiednie usytuowanie budynku i dopasowanie go do rzeźby terenu ma ogromny wpływ na zmniejszenie lub zwiększenie jego zapotrzebowania na energię grzewczą. Dobra ekspozycja słoneczna sprawi, że dom będzie miał o wiele niższe zapotrzebowanie na energię grzewczą, gdyż będzie efektywnie wykorzystywał ciepło pochodzące ze słońca. Warto wykorzystać południowe ściany do stworzenia dużych przeszkleń, mniejsze okna powinny być rozmieszczone na wschodnich i zachodnich ścianach, a najmniejsze od północy. W ten sposób dom będzie mógł korzystać z darmowej energii słonecznej, która będzie zamieniana w ciepło zapewniające domownikom odpowiedni komfort termiczny.

Jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedniej orientacji budynku?

Nawet dobrze zaprojektowany dom energooszczędny lub pasywny może nie spełnić stawianych mu wymagań dotyczących niskiego zużycia energii grzewczej, jeżeli będzie nieodpowiednio zorientowany względem stron świata na działce. Złe usytuowanie budynku przyczyni się do zwiększenia jego zapotrzebowania na energię. Jeżeli zależy Ci na niskim zużyciu energii, zadbaj o to, aby Twój dom mógł uzyskiwać jak największe zyski energetyczne i generował jak najmniejsze straty.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology