Jesteśmy na GMB plenderu

Jak określić roczne zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą?

Określenie rocznego zapotrzebowania budynku na energię grzewczą jest istotne już na etapie projektowania domu. Każdy inwestor pragnie bowiem, aby jego budynek był ekonomiczny w eksploatacji. Ceny za energię ciągle rosną, dlatego chęć ograniczania ilości zużywanej energii jest uzasadniona nie tylko pod względem ekologicznym, ale także ekonomicznym. Aby móc zapewnić budynkowi odpowiedni bilans cieplny przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości zużywanej energii, koniecznie trzeba wykonać obliczenie jego rocznego zapotrzebowania na energię grzewczą.

Od czego zależy roczne zapotrzebowanie domu na energię grzewczą?

Roczne zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą jest zależne od kilku czynników. Ważne jest jego ocieplenie, usytuowanie względem stron świata, charakterystyka klimatu, powierzchnia użytkowa, rodzaj wentylacji i systemu grzewczego oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne.

W jaki sposób oblicza się roczne zapotrzebowanie domu na energię grzewczą?

Potrzebne są do tego wszystkie dane dotyczące budynku, zastosowanych do jego budowy materiałów, sposobu użytkowania, rodzaju wentylacji, a także dane klimatyczne. Na ich podstawie można określić straty ciepła przez przenikanie i wentylację oraz zewnętrzne zyski ciepła. Następnie można obliczyć tzw. energię użytkową, czyli zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania. Kolejnym krokiem jest obliczenie energii końcowej, czyli zapotrzebowania na energię ciepną z uwzględnieniem sprawności grzewczego systemu instalacyjnego.

Jaki dom zapewni niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą?

Doskonałym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na postawienie ekologicznego domu z prefabrykatów. Wyróżniają się one niskim rocznym zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Ich charakterystyka energetyczna jest na poziomie domów energooszczędnych, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za grzanie. Tego typu domy zapewniają doskonałe właściwości termoizolacyjne.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology