Jesteśmy na GMB plenderu

Czy domy panelowe wymagają posadowienia w gruncie?

Domy panelowe, zwane inaczej również szkieletowymi, stają się w Polsce coraz popularniejsze. Wynika to m.in. z faktu, że taka inwestycja może być zrealizowana zdecydowanie szybciej, w porównaniu przede wszystkim z technologią murowaną. Część inwestorów zadaje sobie jednak pytanie, czy domy panelowe wymagają posadowienia. Jak wygląda to w praktyce?

Posadowienie domu panelowego w gruncie

Pomimo lekkiej konstrukcji jaką w większości przypadków charakteryzują się te budynki, trzeba posadowić je na fundamentach. Inwestorzy mają jednak kilka możliwości wyboru w tym zakresie, od ław fundamentowych, przez płyty, aż po słupy. Każde z tych rozwiązań ma określone korzyści, przy czym zawsze znaczenie mają również aspekty takie jak ciężar budynku oraz typ podłoża.

Dobór posadowienia domu panelowego

Wiemy już, że budynek panelowy musi być posadowiony w gruncie i że dobór metody zależy od kilku czynników. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się płyty fundamentowe. Ich główną zaletą jest to, że czas ich przygotowania jest krótki i dodatkowo nie ma konieczności wykonywania tzw. fundamentów pośrednich. Domy szkieletowe można stawiać również na fundamentach słupowych, ale tylko w przypadku małych budynków oraz wtedy, gdy nośność gruntu nie jest dobra.

Kotwienie domu panelowego

W przypadku domów panelowych nie tylko fundament ma wpływ na trwałość i solidność konstrukcji. Kluczową rolę odgrywa również sposób kotwienia, czyli przymocowania ścian. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu pozwoli uniknąć takich sytuacji jak przesunięcie konstrukcji czy nawet jej poderwanie.

Aby tego uniknąć wykorzystuje się odpowiednie oprzyrządowanie, w tym m.in. złącza kotwiące, które przypominają kątowniki. Ich celem jest przenoszenie dużych sił podrywających, co jest możliwe dzięki ich odpowiedniemu zaprojektowaniu. Dodatkowo część pionowa ma dużo otworów na gwoździe, za pomocą których montuje się złącza do elementów z drewna.

Jak widać domy panelowe trzeba posadowić w gruncie i należy zrobić to z odpowiednią precyzją, aby konstrukcja była wytrzymała. Chętnie doradzimy Ci jak podejść do tego typu czynności, a także zajmiemy się zbudowaniem Twojego wymarzonego i energooszczędnego domu szkieletowego.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology