Jesteśmy na GMB plenderu

Dlaczego drewno to najbardziej proekologiczny budulec?

Domy budowane z drewna to żadna nowość w budownictwie – w końcu wszyscy widzieliśmy takich domów dziesiątki. Budowali je nasi pradziadkowie i wiele z nich stoi po dziś dzień, choć uznaje się je za przeżytek. Obecnie jednak drewno jako materiał budulcowy przeżywa “drugą młodość”. Wszystko za sprawą nowego spojrzenia na ekologię – także w budownictwie. Ale dlaczego właściwie możemy powiedzieć, że to właśnie drewno jest najbardziej proekologicznym budulcem? Zastanówmy się przez chwilę nad tym tematem.

Naturalne właściwości drewna

Przyjrzyjmy się bliżej temu, co dziś wiemy o naturalnych właściwościach drewna jako materiału budowlanego. Z pewnością wszyscy zgodzimy się z tym, że drewno to materiał przyjazny dla człowieka. Nie tylko wprowadza do domu atmosferę ciepła i przytulności. Zapewnia nam też zalety, których nie jest nam w stanie dać pustak czy cegła. Jedną z nich jest dobra izolacja zarówno cieplna, jak i akustyczna. Dzięki temu dom zbudowany z drewna łatwiej będzie ogrzać, a mniej ciepła będzie też uciekać z niego na zewnątrz. Latem z kolei zapewni nam przyjemny chłód. Drewno pochłania też dźwięki, zatem doskonale sprawdzi się jako budulec domu przy ruchliwej drodze czy w bardziej hałaśliwej okolicy. Jest to także materiał lekki, a zatem cała konstrukcja takiego domu będzie o wiele lżejsza niż tradycyjnie wzniesionego budynku. Drewno jest też łatwe w obróbce i montażu, a odpowiednia impregnacja chroni je przed szkodnikami czy chorobami drewna.

Drewniane domy szkieletowe – dlaczego są ekologiczne?

Czym powinien się charakteryzować budynek, byśmy mogli nazwać go ekologicznym? Przede wszystkim jest on budowany z pełną świadomością i odpowiedzialnością – również wobec środowiska. Ma więc być przyjazny naturze, nie ingerować w nią ponad konieczność, a także być łatwy i niedrogi w eksploatacji. Wszystkie te cechy spełniają domy szkieletowe wnoszone z materiałów naturalnych. Do takich materiałów zaliczamy oczywiście wspomniane wyżej drewno i jego pochodne. Ekologia tego typu domów przejawia się jednak nie tylko w zastosowaniu naturalnego budulca, ale także w tym, że sam proces ich budowy i eksploatacji jest znacznie mniej energochłonny niż w innych przypadkach. Jak już wspomnieliśmy, drewno samo reguluje temperaturę pomieszczeń, dzięki czemu łatwiej jest taki budynek ogrzać z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Sama budowa także trwa o wiele krócej niż w przypadku budynków murowanych – drewno nie musi schnąć, więc do wybudowanego w ten sposób domu można bardzo szybko się wprowadzić. Co więcej, drewno jest też materiałem przyjaznym dla alergików, gdyż cały czas oddycha, a w związku z tym znacznie mniej się kurzy. Pomaga też zadbać o optymalną wilgotność w pomieszczeniach, co także jest bardzo ważne dla zdrowia wszystkich domowników.

Widzimy więc wyraźnie, że poprzednie pokolenia bardzo mądrze robiły budując swoje domy z drewna. Dzięki temu ludzie byli zdrowsi, a środowisko o wiele mniej zanieczyszczone. Choć budując dom z naturalnych materiałów zależy nam przede wszystkim na ekologii, wszystkie dodatkowe cechy drewna, o których wspomnieliśmy, znacznie uprzyjemnią nam życie w nowym, energooszczędnym budynku i pozwolą w naturalny sposób zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Warto więc skontaktować się z firmą wykonującą takie budowle, aby móc szybko i ekologicznie spełnić swoje marzenie o własnym domu w zgodzie z naturą.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology