Jesteśmy na GMB plenderu

Jak wyglądają systemu wentylacji w domach pasywnych?

Dom pasywny charakteryzuje się minimalnym zapotrzebowaniem na energię, które w praktyce ma wynosić poniżej 15 mWh (m2/rok). Jest to możliwe dzięki różnym rozwiązaniom, w tym odpowiednio zaplanowanemu systemowi wentylacji. Jak wygląda on w praktyce?

Dom pasywny tylko z rekuperacją

Niemożliwe byłoby spełnienie norm domu pasywnego z tradycyjną wentylacją grawitacyjną, co wynika z dużych strat ciepła takiego systemu. Właśnie dlatego w tego typu budynkach używa się rekuperatorów, które same muszą być do tego odpowiednio przystosowane. Istotne znaczenie ma również unikanie jakichkolwiek nieszczelności i to nie tylko w przypadku systemu wentylacji, ale również samego domu pasywnego. Trzeba dodatkowo stosować najwyższej jakości materiały izolacyjne i minimalizować powstawanie mostków termicznych.

Działanie rekuperatora

Wiemy już, że system rekuperacji jest podstawą w przypadku nowoczesnych domów pasywnych. Jak jednak dokładnie działa takie rozwiązanie? W praktyce system ten odzyskuje energię z zanieczyszczonego powietrza, a wszystko to właśnie za pomocą urządzenia zwanego rekuperatorem. Następnym etapem jest dostarczanie świeżego, przefiltrowanego powietrza i to bez konieczności otwierania okien oraz strat energii.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę również z tego, że ten system wentylacji to ogromna oszczędność, średnio nawet do 50 proc. rocznych wydatków na ogrzewanie. Nie ulega więc wątpliwości, że zainwestowanie w takie rozwiązanie zdecydowanie opłaca się w dłuższym okresie czasu.

Odpowiednia wentylacja nie tylko dla minimalizacji kosztów

Warto pamiętać, że dom pasywny z systemem wentylacji opartym na rekuperacji jest nie tylko tani w eksploatacji, ale również zdrowy jeśli chodzi o przebywanie. Filtry K7 umieszczone na nawiewie pozwalają bowiem na zatrzymanie około 90 proc. pyłu zawieszonego. W praktyce więc domownicy mogą oddychać naprawdę czystym i zdrowym powietrzem, nawet wtedy, gdy na zewnątrz przekroczone są wszystkie normy zanieczyszczeń.

System wentylacji w domach pasywnych oczyszcza dodatkowo powietrze z różnego rodzaju wirusów oraz bakterii. Również wpływa to z korzyścią na zdrowie domowników oraz komfort przebywania w domu.

Jak widać domy pasywne nie mogą być budowane bez specjalnie zaprojektowanych rozwiązań, takich jak rekuperacja. To ona jest jednym z elementów gwarantujących, że budynek będzie naprawdę oszczędny i bezpieczny w zakresie użytkowania. Jeśli i Ty rozważasz budowę domu pasywnego z takimi nowoczesnymi systemami, koniecznie skontaktuj się z nami. Tworzymy innowacyjne domy pasywne z prefabrykatów, które można postawić w naprawdę krótkim czasie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology