Jesteśmy na GMB plenderu

Współczynnik przenikania ciepła – co to takiego i jak go interpretować?

Budując nowy dom często skupiamy się na kosztach materiałów budowlanych oraz usług, zapominając nieraz o równie istotnej kwestii, jaką są koszty późniejszej eksploatacji budynku. Choć koszty te dotyczyć nas będą już podczas mieszkania w domu, możemy je zminimalizować właśnie w trakcie budowy. Dlatego tak popularne jest teraz budownictwo ekologiczne i energooszczędne. Jedną z ważniejszych kwestii, jakie trzeba w tym temacie wziąć pod uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła. O czym informuje nas ten parametr i dlaczego jest tak istotny? Zapraszamy do lektury!

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Już sama nazwa tego współczynnika wiele nam o nim mówi. Jest to parametr określany literą U, który pozwala nam dowiedzieć się, jak dużo energii cieplnej będzie uciekać przez ściany i przegrody termiczne naszego domu. Współczynnik przenikania ciepła wyraża się w jednostkach W/(m2K), czyli Watach na metr kwadratowy na 1 Kelwin. Widząc obliczony współczynnik o wiele łatwiej nam ocenić, jakie straty cieplne wystąpią w przypadku całego budynku, a nawet pojedynczej przegrody budowlanej. Logiczny jest zatem wniosek, że wartość tego ważnego parametru będzie zależna od rodzaju i grubości ścian czy przegród. Im niższa wartość współczynnika U, tym mniejsze będą ubytki ciepła, a to oznacza dla nas między innymi mniejsze koszty ogrzewania i eksploatacji budynku.

Współczynnik przenikania ciepła – ile powinien wynosić?

W naszym kraju z roku na rok coraz większy nacisk kładzie się na ekologię i energooszczędność – także w kwestii budowy domów. Domy pasywne i energooszczędne pozwalają znacząco ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, dlatego przepisy dotyczące współczynnika przenikania ciepła i innych podobnych parametrów stale się zaostrzają. Maksymalne wartości współczynnika U z każdym rokiem są więc obniżane, by ogrzewanie domów było jak najbardziej ekologiczne, a najlepiej oparte w całości na źródłach odnawialnych. Zgodnie z najnowszymi przepisami wprowadzonymi w 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać:

  • 1,3 W/(m2K) dla drzwi zewnętrznych;
  • 1,1 W/(m2K) dla okien połaciowych;
  • 0,9 W/(m2K) dla okien;
  • 0,15 W/(m2K) dla dachów i stropodachów;
  • 0,20 W/(m2K) dla ścian zewnętrznych;
  • 0,30 W/(m2K) dla podłogi na gruncie.

Jak osiągnąć wymagane wartości współczynnika przenikania ciepła?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, bardzo istotnymi czynnikami warunkującymi wartość współczynnika U jest grubość ścian czy przegród oraz rodzaj materiałów, z jakich je wykonano. Dlatego, aby uzyskać jak najlepszy wynik, najlepiej decydować się na materiały jak najlepszej jakości, przepuszczające jak najmniej ciepła. Jak możemy to sprawdzić? Bardzo przydatny w tym temacie będzie współczynnik λ (lambda), ponieważ to właśnie on będzie dla nas wskazówką co do skuteczności izolacyjnej poszczególnych surowców. Warto także zadbać o jak najgrubsze przegrody termiczne i jak najmniejsze przeszklenia, bo to one w dużej mierze przepuszczają ciepło podnosząc równocześnie nasz współczynnik przenikania ciepła w całym budynku.

Bardzo dobrą i sprawdzoną technologią budowy energooszczędnych i zatrzymujących ciepło domów jest użycie do budowy naturalnych surowców, takich jak np. drewno i jego pochodne. Takie materiały same w sobie cechują się niską przepuszczalnością ciepła, a dodatkowe wypełnienie konstrukcji takich ścian wełną celulozową pozwala osiągnąć wynik nawet na poziomie 0,14 W/m² K! Właśnie w ten sposób budujemy nasze domy w technologii Bee House, dzięki czemu nie musisz się martwić o wysokie rachunki za ogrzewanie zimą, a latem możesz cieszyć się w swoich wnętrzach wyjątkowym mikroklimatem.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology