Jesteśmy na GMB plenderu

Czy do wzniesienia domów panelowych niezbędne są zezwolenia?

Własny dom to marzenie większości z nas. Budowa własnego azylu często kosztuje jednak niemałe pieniądze, a to niestety niejedyny problem. W naszym kraju obowiązkowe jest bowiem najpierw uzyskanie pozwolenia na budowę, co wiąże się nie tylko z kosztownym projektem i załatwianiem skomplikowanych formalności, ale także z dość długim czasem oczekiwania na decyzję pozwalającą rozpocząć budowę. Wiele osób czuje się przez to zniechęconych do realizowania swoich marzeń. Czy jednak musi tak być? Czy istnieją domy, na które nie potrzeba pozwolenia na budowę? Zobaczmy, jak ten temat wygląda w przypadku domów panelowych.

Domy panelowe – czym są?

Domy panelowe to tak naprawdę odmiana domów prefabrykowanych, czyli budowanych z prefabrykatów. To z kolei oznacza, że znaczna część elementów, z których są one wznoszone, przywożona jest na plac budowy już jako gotowe, wykonane w fabryce formy. Dzięki temu nie tylko znacząco obniżamy koszty budowy, ale także jej czas – domy prefabrykowane powstają wręcz w błyskawicznym tempie. Jedną z takich odmian domów prefabrykowanych są właśnie domy panelowe, czyli inaczej kontenery. Czym się one charakteryzują?

Nie są to blaszane kontenery, jakie znamy ze statków transportowych. Są one wykonane z drewna konstrukcyjnego czterostronnie struganego, wysuszonego i klejonego. Jest to więc materiał zupełnie ekologiczny, który zapewnia mieszkańcom odpowiednią izolację cieplną i energooszczędność. Elewacja takich domów zrobiona jest z płyty CETRIS (cementowo-drzazgowej), a ta z kolei może być pomalowana na dowolny kolor, a nawet mogą na niej zostać zamontowane drewniane ozdobne wstawki. Podłoga takich domów wykonana jest z płyty cementowej, łazienka z płyty dźwiękochłonnej, a pozostałe pomieszczenia wykończone są płytami kartonowo gipsowymi. Możemy więc bez obaw powiedzieć, że domy panelowe wyglądem nie odbiegają od najnowocześniejszych standardów budownictwa.

Domy panelowe – czy potrzebne zezwolenie?

Wzniesienie domu panelowego nie wymaga trwałego połączenia z gruntem, czyli wykonywania fundamentów jak pod tradycyjną budowlę. Zgodnie z polskim prawem, jeżeli powierzchnia takiego budynku nie przekracza 35 m2, pozwolenie na budowę nie jest konieczne. Wystarczy wówczas jedynie zgłoszenie do odpowiedniego organu – Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Organ taki ma wówczas 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu co do takiej budowy. Jeśli jej nie wystosuje w odpowiednim terminie, uznajemy to za milczące przyzwolenie i możemy przystąpić do wznoszenia budowli. Jeśli jednak chcielibyśmy połączyć ze sobą dwa lub więcej takich kontenerów, a to oznaczałoby przekroczenie powierzchni 35 m2, konieczne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Dlaczego dom panelowy to dobry wybór?

Jeśli marzymy o własnej przestrzeni mieszkalnej, biurowej czy handlowej, dom panelowy to doskonała odpowiedź na nasze potrzeby. Ma on naprawdę wiele zalet, a jedną z największych jest oczywiście bardzo krótki czas budowy – można je bowiem postawić nawet w ciągu 1 miesiąca! Co więcej, domy panelowe są, jak już wspomnieliśmy, w pełni ekologiczne i energooszczędne, co oznacza, że łatwo je ogrzać zimą, a latem dają przyjemny mikroklimat i wentylację wewnątrz. Takie domy spełniają także wszelkie normy bezpieczeństwa, dlatego nie musimy się obawiać niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak, chociażby wysokie temperatury, wichury czy wilgoć. Dodatkowym ogromnym atutem domów panelowych są niższe koszty zarówno budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Ograniczone formalności urzędowe to także ogromna zaleta.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology