Jesteśmy na GMB plenderu

Jak budowa domu wpływa na emisję CO2?

Według raportu „Architecture 2030” sektor budownictwa jest odpowiedzialny za 39% emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wielkość śladu węglowego zależy jednak od technologii produkcji domów, dlatego standardy światowe zmierzają do zmiany w kierunku rodzaju budownictwa na bardziej ekologiczne. Z czego zatem zbudowany jest ekologiczny dom przyszłości? 
Ślad węglowy to jednostka informująca o ilości gazów cieplarnianych emitowanych przez konkretną osobę, organizację, produkt lub wydarzenie. W odniesieniu do budynku brany pod uwagę jest ślad węglowy wynikający z konstrukcji budynku, produkcji materiałów użytych do jego budowy, eksploatacji budynku oraz wyburzenia go.

Budownictwo w Polsce opiera się nadal na technologii tradycyjnej, czyli bloczkach i cegle. Produkcja tych materiałów emituje ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Naukowcy z Bangor University w Wielkiej Brytanii porównali ślad węglowy budynku betonowego i drewnianego. Budowa przykładowego dużego domu betonowego oznacza emisję ponad 900 ton CO₂ do atmosfery, podczas gdy drewnianego – zero. Konstrukcja drewniana przechowuje ponad 400 ton poprzez węgiel zawarty w drewnie. Po zsumowaniu liczb okazuje się, że do atmosfery trafia około 1400 ton CO₂ więcej poprzez budowę domu betonowego niż poprzez budowę drewnianego. To są wyliczenia dotyczące tylko jednego budynku, więc w skali globalnej różnice są gigantyczne.

Z czego produkowane są domy ekologiczne? 

Czyste drewno jako materiał ma pewne ograniczenia, dlatego nowoczesne budownictwo dąży do wykorzystania nowoczesnych technologii produkcji nowatorskich materiałów, które łączą podejście ekologiczne z wysokim standardem użytkowania. Domy ekologiczne Bee House powstają przy wykorzystaniu drewna i jego pochodnych w energooszczędnym procesie ich przetwarzania. Drewno jest dokładnie suszone, strugane, klejone i łączone z płytą cementowo-wiórową. Tak powstaje belka dwuteowa, do której mocowane są kolejne płyty. Uzyskane w ten sposób bloki są mocowane za pomocą łączeń ciesielskich oraz kleju. Powstałe w ten sposób prefabrykaty mogą być podstawą do wznoszenia niewielkich domów  parterowych oraz dużych budynków wielokondygnacyjnych. Technologia ta pozwala na indywidualne dobranie systemów instalacyjnych, zapewniając wysoki komfort użytkowania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology