Jesteśmy na GMB plenderu

Jak uniknąć mostków termicznych w domu pasywnym?

Domy pasywne są odpowiedzią na oczekiwania inwestorów oraz właścicieli budynków, związane z oszczędzaniem energii oraz minimalizowaniem wydatków. Ich innowacyjność polega na poprawie elementów i systemów już istniejących, bez wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Podczas projektowania i budowania takiego domu liczy się każdy detal, którym ciepło może uciec – stare okna, nieszczelne ocieplenie, nieocieplone fundamenty. Jak zatem uniknąć mostków termicznych w domu pasywnym?

Istotne elementy domu pasywnego

Dom pasywny odróżnia się od budynku standardowego bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz zastosowaniem szeregu rozwiązań, których zadanie polega na zminimalizowaniu zużycia energii w trakcie eksploatacji. Taką sytuację można osiągnąć jedynie w przypadku budynków dobrze izolowanych termicznie. Na które elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę, podczas budowy domu pasywnego? Istotne są fundamenty dobrze odizolowane od gruntu warstwą termoizolacji. Ciągłość izolacji termicznej może zostać zapewniona poprzez połączenie warstw izolacji pod płytą z izolacją na ścianach. Spełnienie wymagań energetycznych nie jest możliwe bez zastosowania okien o odpowiedniej jakości. W technologii szkieletowej konstrukcja drewniana musi być wypełniana wełną mineralną o odpowiednim współczynniku przewodzenia ciepła. Zaprzeczeniem właściwej izolacji jest mostek cieplny, dlatego dąży się do ich eliminacji.

Brak mostków termicznych

Mostek termiczny to fragment przegrody budowlanej – ściany lub dachu, przez który ciepło ucieka dużo intensywniej. Może być spowodowany nieszczelnością przegrody, jej uszkodzeniem, ale może także być wynikiem błędu wykonawcy lub projektanta. Często mostki termiczne pojawiają się na łączeniach przegród wykonanych z różnych materiałów, dlatego najczęściej spotyka się je tam, gdzie dach łączy się ze ścianą zewnętrzną, okno styka z murem, podłoga na gruncie ze ścianą fundamentową. Powstają także w miejscach mocowania stalowych balustrad, wsporników anten telewizyjnych. Nie da się całkowicie wyeliminować miejsc ucieczki ciepła, można je znacznie zminimalizować, dlatego należy wybierać dobrej jakości materiały budowlane. Miejsca, w których mogą powstać mostki termiczne, trzeba odpowiednio zaizolować, aby na powierzchniach budynku wystąpiło zawilgocenie. Straty cieplne może ograniczyć prawidłowa obróbka wokół okien oraz zamontowanie podokienników. Istotne jest również zabezpieczenie cokołów i ścian fundamentowych za pomocą materiału termoizolacyjnego o możliwie niskiej nasiąkliwości – należy to zrobić od ławy fundamentowej aż do właściwego miejsca ocieplenia.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology