Jesteśmy na GMB plenderu

Czy każdy dom szkieletowy jest domem pasywnym?

Moda na energooszczędność zaczyna coraz śmielej wkraczać do Polski. Możliwość znacznej redukcji wydatków związanych z użytkowaniem domu ma szczególne znaczenie dla inwestorów, ponieważ ten argument coraz częściej decyduje o zakupie danej nieruchomości przez klientów. Ponadto branży budowlanej stawiane są coraz bardziej rygorystyczne wymogi, dotyczące wpływu na środowisko naturalne. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być budowa domów pasywnych.

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny to obiekt, który nie wymaga energii do ogrzewania lub chłodzenia – jego zapotrzebowanie na energię do ogrzania jest mniejsze niż 15 kWh/m² na rok. Energia przy standardowych  rozwiązaniach dostarczana jest do budynku przez konwencjonalny system grzewczy lub chłodzenia. Wyróżnikiem domu pasywnego jest skuteczna izolacja termiczna, bardzo dobra izolacja przegród, wysoka jakość okien oraz odzysk ciepła z systemu wentylacyjnego. Okna dla domów pasywnych muszą przepuszczać dużo promieni słonecznych do środka, a równocześnie nie mogą pozwalać na ucieczkę ciepła w przeciwnym kierunku. Trzeba też unikać okien od strony północnej i zwiększyć ich ilość od strony południowej. Dom pasywny nie powinien mieć zbyt skomplikowanej formy, a jego bryła powinna być jak najbardziej zwarta. Należy zminimalizować stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do kubatury domu. Odpowiednią  temperaturę w domach pasywnych uzyskuje się poprzez wentylację mechaniczną z rekuperatorem, kolektory słoneczne oraz pompę ciepła. Wentylacja domu pasywnego musi być wyposażona w odzysk ciepła na poziomie 85%, co oznacza, że 85% ciepła z podgrzanego, zużytego powietrza, wyrzucanego na zewnątrz budynku musi zostać przekazane zimnemu powietrzu, które czerpane jest z zewnątrz. Współcześnie w tej technologii budować można nie tylko domy jednorodzinne, ale także szkoły, hotele, hale sportowe oraz budynki przemysłowe.

Czy każdy dom szkieletowy jest domem pasywnym?

Każdy dom pasywny jest jednocześnie energooszczędny, natomiast dom energooszczędny niekoniecznie musi być pasywny. Domy szkieletowe, budowane przez profesjonalne firmy spełniają nawet najbardziej rygorystyczne wymagania stawiane domom pasywnym. Wszystko jest uzależnione od zastosowanych materiałów budowlanych oraz nowoczesnych technologii. Budynek musi mieć bardzo dobrą izolację cieplną, ściany odpowiedniej grubości, okna i drzwi zewnętrzne o znakomitych parametrach termicznych. Ważna jest też szczelność połączeń między poszczególnymi elementami budynku, w celu uniknięcia mostków cieplnych. Dodatkowo dom musi stać na odpowiednio nasłonecznionej działce oraz mieć zwartą bryłę.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology