Jesteśmy na GMB plenderu

W jaki sposób domy energooszczędne są chronione przed wilgocią?

Wysokie ceny energii elektrycznej, a także rosnąca świadomość społeczna w temacie ekologii i problemów trapiących naturalne środowisko sprawiają, że bardzo szybko rośnie popularność domów energooszczędnych, zwanych również często domami pasywnymi (określenie to odnosi się do zużywania niewielkiej ilości energii). Są one zaprojektowane tak, by zachować jak najwięcej ciepła, a więc żeby koszty związane z ich ogrzewaniem były jak najmniejsze. Najważniejszymi czynnikami, które sprzyjają powodzeniu tego celu, są bardzo dokładna izolacja termiczna, a także pomysłowe rozplanowanie poszczególnych elementów budynku, w tym okien, pomieszczeń oraz wentylacji. Szczególnie ta druga jest ważna z jeszcze jednego powodu: ochrony przed wilgocią. 

Wentylacja mechaniczna pomaga pozbyć się wilgoci 

Specyficzne właściwości, którymi charakteryzują się domy pasywne, sprawiają, że problem wilgoci może wydawać się dość duży. Ostatecznie cały ich zamysł opiera się na zatrzymywaniu ciepła, a więc również ciepłego powietrza, co wydaje się nie sprzyjać jego wymianie, a więc i odpowiedniej wentylacji. Na szczęście ludzie odpowiedzialni za projekty takich budynków zdają sobie sprawę z tego problemu i właśnie dlatego w domach energooszczędnych używa się wentylacji mechanicznej. W przeciwieństwie do standardowej wentylacji grawitacyjnej nie tylko „wpuszcza” ona świeże powietrze do budynku, ale również oddziela nawiewanie (czyli właśnie wspomniane „wpuszczanie”) oraz wywiewanie powietrza, korzystając przy tym z wentylatorów. 

Co więcej, wentylacja mechaniczna może zostać łatwo połączona z technologią znaną jako rekuperacja, która pozwala odzyskać ciepło z wywiewanego powietrza. Oznacza to, że można wymienić powietrze na świeże i od razu je ogrzać, nie wykorzystując do tego dodatkowej energii! W połączeniu z użyciem drewna jako budulca (domy pasywne mogą być również murowane, coraz więcej deweloperów decyduje się jednak właśnie na drewno), które naturalnie „oddycha”, wilgoć jest bardzo skutecznie usuwana z pomieszczeń i nie stanowi w domach energooszczędnych większego problemu, niż w innych budynkach, wymagających do ogrzania znacznie więcej prądu. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology