Jesteśmy na GMB plenderu

Charakterystyka energetyczna budynku. Czym jest i o czym nam mówi?

Pojęcie klasy energetycznej sprzętów AGD lub RTV nie jest dla nikogo niczym nieznanym. Każdy klient kupujący nową lodówkę, pralkę, piekarnik czy telewizor chce wiedzieć, ile dokładnie dane urządzenie zużyje prądu podczas eksploatacji. Taka wiedza daje możliwość rozeznania się w tym, ile pieniędzy będziesz musiał wydać, aby móc korzystać z tego sprzętu. Informacja ta jest niezwykle istotna, gdyż koszty eksploatacyjne potrafią dotkliwie obciążyć domowy budżet i ekosystem. Nie inaczej jest w przypadku domu. Każdy budynek musi być przecież ogrzewany, wentylowany i oświetlany, a tego, ile będzie Cię to dokładnie kosztować, dowiesz się właśnie z charakterystyki energetycznej budynku.

Czym jest charakterystyka energetyczna budynku?

Charakterystyka energetyczna budynku to dokument urzędowy dotyczący tego, ile energii będzie potrzebne na ogrzanie domu, jego wentylację, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, klimatyzację oraz oświetlenie. Możesz się z niego dowiedzieć, jaki będzie przybliżony koszt ogrzewania oraz poboru ciepłej wody użytkowej. Tego typu charakterystyka jest tworzona po to, aby upewnić się, że budynek spełnia określone przez przepisy wymagania techniczno-budowlane z zakresu energooszczędności (wynikające z uchwalonej w 2013 roku  nowelizacji warunków technicznych dotyczących budynków). Wykonuje się ją, bazując na kilku pomiarach: sprawności instalacji w budynku, mocy tej instalacji, strat ciepła oraz izolacji.

Kiedy niezbędna jest charakterystyka energetyczna budynku?

Zgodnie z przepisami budowlanymi charakterystyka energetyczna budynku jest niezbędna dla każdego budynku. W dokumencie tym są bowiem zawarte informacje, jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną budynku oraz jaka jest wartość współczynnika przenikania ciepła dla jego przegród zewnętrznych. Bez takiej charakterystyki nie można uzyskać pozwolenia na budowę, gdyż jest ona integralną częścią projektu architektoniczno-budowlanego. Dzięki charakterystyce energetycznej budynku wszystkie nowe domy będą domami ekologicznymi, ponieważ inwestorzy będą zmuszeni o zadbanie o ich dobrą izolację termiczną oraz zasilanie ich energią, która nie ma negatywnego wpływu na nasze środowisko naturalne.

Od 2021 roku budynki mieszkalne nie mogą przekraczać określonego w ustawie zapotrzebowania na energię użytkową. W przypadku domów jednorodzinnych maksymalny wskaźnik energii pierwotnej wynosi 70 kWh m2/rok, a w przypadku domów wielorodzinnych wynosi on 65 kWh m2/rok. Aby sprawdzić, czy dany budynek mieści się w tych normach, sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Zawarte w nim informacje dotyczą tego, ile energii będą zużywać instalacje c.o., c.w.u., wentylacja, oświetlenie i klimatyzacja. Świadectwo takie jest ważne przez okres 10 lat. Bez niego nie można zamieszkać w budynku.

Dokument ten jest wymagany dla: budynków zbywanych na podstawie umowy sprzedaży, lokali zbywanych na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, budynków albo lokali wynajmowanych, budynków, których całkowita powierzchnia użytkowa wynosi więcej niż 250 m2, a zajmują je organy wymiaru sprawiedliwości, prokuratura albo organy administracji publicznej lub są przeznaczone do obsługi interesantów.

Jaki jest cel wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej budynku?

Coraz surowsze normy dotyczące zużycia energii w budynkach i konieczność wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej są podyktowane proekologicznymi działaniami, które mają ograniczyć ogólne zużycie energii oraz zachęcić inwestorów do wykorzystywania odnawialnych i alternatywnych źródeł energii. Aby móc skutecznie chronić środowisko naturalne, trzeba stawiać coraz bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące energooszczędności wznoszonych budynków. Tylko w ten sposób staną się one oszczędniejsze i cieplejsze. Będą zatem bardziej przyjazne zarówno dla naszej planety, jak i portfeli inwestorów.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology