Jesteśmy na GMB plenderu

Na czym polega różnica między domem pasywnym a energooszczędnym?

Klienci często pytają nas, jaka jest różnica między domami pasywnymi a energooszczędnymi. Celem obu tych rozwiązań jest ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją budynku przy jednoczesnym zredukowaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Istnieją między nimi jednak pewne różnice konstrukcyjne, o których wspomnimy w dalszej części naszego wpisu.

Dom energooszczędny czy pasywny — czym się różnią?

Każdy dom pasywny jest domem energooszczędnym, ale nie każdy dom energooszczędny jest pasywny — tak w dużym uproszczeniu moglibyśmy opisać te dwie technologie, które są obecnie coraz częściej wybierane przez inwestorów. W obu przypadkach mamy do czynienia z budynkami, które znacząco się różnią od tradycyjnych — widać to nawet w architekturze obiektu.

Domy energooszczędne mają prostą bryłę z możliwie jak najmniejszą liczbą załamań. Przeszklenia, szczególnie te duże, powinny znajdować się od strony południowej. Zalecane jest, aby domy energooszczędne były ogrzewane energooszczędnymi źródłami ciepła, a więc np. panelami słonecznymi, pompami ciepła, kotłami kondensacyjnymi. Bardzo ważna jest też kwestia izolacji. Uznaje się, że warstwa izolacji ścian wykonana z wełny mineralnej lub styropianu powinna wynosić:

  • minimum 20 cm w przypadku ścian,

  • minimum 30 cm w przypadku dachu.

Odpowiednimi parametrami izolacyjnymi powinny wyróżniać się także okna i drzwi. Wszystko to sprawia, że domy energooszczędne wymagają do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/(m2*rok).

Przed domami pasywnymi stawia się jeszcze wyższe wymagania. Bryła takiego domu oparta jest na planie prostokąta. Konstrukcja dachu może być co najwyżej dwuspadowa. Południowa ściana musi być przeszklona, aby pozyskać jak najwięcej światła słonecznego i ciepła. Jeżeli istnieje taka możliwość, to w domu pasywnym najlepiej w ogóle zrezygnować z przeszkleń od strony północnej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zaleca się, aby dom zlokalizować na działce pozwalającej na zorientowanie go na południa, a osłonięcie od strony północnej naturalnymi wzniesieniami lub drzewami.

Ściany, dach, okna i drzwi powinny charakteryzować się jeszcze większą termoizolacyjnością niż w przypadku domów energooszczędnych. Celem tych działań jest osiągnięcie przez budynek pasywny rocznego zapotrzebowania na energię do ogrzewania, które nie będzie przekraczać 15 kWh/m2. W przypadku zapotrzebowania na tzw. energię pierwotną (niezbędna do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody i działania urządzeń domowych) normy dla domów pasywnych wskazują na wartość 120 kWh/m2.

Kolejna i bardzo ważna różnica między domem pasywnym a energooszczędnym polega na tym, że w pierwszym przypadku nie mamy tzw. aktywnej instalacji grzewczej. Zamiast niej zastosowanie znajduje wentylacja mechaniczna, ciepło pozyskiwane ze słońca oraz ciepło generowane przez samych domowników. Konieczne jest też wdrożenie rozwiązań bazujących na naturalnych źródłach energii.

Poznaj technologię Bee House!

Bee House to technologia, która umożliwia zarówno budowę domów energooszczędnych, jak i pasywnych. Łączy w sobie innowacyjne rozwiązania przyjazne dla mieszkańców z ekologią. Nieprzypadkowo więc nazwa tej technologii bezpośrednio odnosi się do pszczelego ula.

Domy Bee House tworzone są z materiałów naturalnych, głównie drewna i jego pochodnych. Proces ich powstawania nie jest tak energochłonny jak tradycyjnych obiektów budowlanych. Oprócz tego generują znacznie mniejszą ilość energii w trakcie ich eksploatacji. Ze względu na wysoką efektywność energetyczną tych budynków w pełni realizują cele realizowane przez domy energooszczędne. Jednocześnie mogą korzystać w szerokim zakresie ze źródeł odnawialnych, co jest typowe dla obiektów pasywnych.

Ta nowa technologia jest więc bardzo elastyczna i spełni oczekiwania zarówno inwestorów preferujących rozwiązania energooszczędne, jak i zwolenników domów pasywnych. W obu przypadkach, dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań, domy Bee House pozwalają na zmniejszenie kosztów, przy jednoczesnym wykorzystaniu materiałów najwyższej jakości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat domów budowanych w technologii Bee House, zapraszamy do kontaktu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology