Jesteśmy na GMB plenderu

Etapy projektowania domu pasywnego

Projekt domu, który wybierają inwestorzy ma główny wpływ na to jak będzie wyglądał dany budynek. Wyznacza on nie tylko jego położenie, rozmieszczenie pomieszczeń, ale również to, z jakich materiałów będzie zbudowany, niekiedy także to, w jaki osprzęt będzie wyposażony. Wszelkie błędy popełnione w projekcie przełożą się na komplikacje na etapie realizacji, lub spowodują obniżenie komfortu życia w danym domu. Choć obecnie możliwości budowniczych i projektantów ogranicza niemalże tylko wyobraźnia, to jeśli chce się osiągnąć wysokie parametry izolacji termicznej, a także zapewnić użytkownikom wygodę bez potrzeby produkcji dużej ilości ciepła, to trzeba spełnić kilka zasad. W tym artykule powiemy Wam, co jest niezbędne w planie domu pasywnego, którego zapotrzebowanie na energie do ogrzania jest niższe niż 15 kWh/m2.

Podstawowe założenia projektu domu pasywnego

Jeśli dom pasywny ma spełniać założenia związane z budową takiego obiektu, to projekt domu ekologicznego musi być dokładnie przemyślany. W innym wypadku jego elementy nie będą ze sobą współgrały, a także nie pozwoli on na efektywne kumulowanie ciepła i obniżenie zapotrzebowania na energię. Osiągnięcie tych właściwości należy rozpocząć od narysowania projektu budynku o prostych kształtach, takiego jak sześcian lub prostopadłościan. Otóż czym więcej kątów wewnętrznych i załamań, tym będzie trudniej zatrzymać ciepło w domu. Taka prosta konstrukcja pomaga też oszczędzić środki, które później będą mogły zostać przeznaczone na zakup urządzeń pomagających odzyskiwać energię.

Drugim czynnikiem, który musi uwzględnić projektant, jest rozmieszczenie okien, w takich miejscach, które naturalnie pozwolą na przechwytywanie promieni słonecznych. Wiążę się to oczywiście z dostosowaniem lokalizacji budynku na działce, tak aby pomieszczenia, w których spędza się najwięcej czasu, były dobrze naświetlone. Dzięki temu ciepło z promieni słonecznych zostanie przechwycone i zatrzymane w budynku, w takich pokojach jak pracowania lub salon.

Dobry projekt będzie uwzględniał też jak najmniejszą liczbę pionów instalacyjnych. Dlatego łazienka, kuchnia, pralnie i pomieszczenia techniczne powinny znajdować się blisko siebie. Podobnie wentylacja musi zostać skonstruowana w taki sposób, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Jest to istotny element, ponieważ w domach pasywnych stosuje się stolarkę okienną o bardzo wysokich parametrach izolacyjnych.

To bardzo ważne, by projekt zawierał informację na temat ocieplenia elewacji, która pozwoli na kumulację ciepła. Wszelkiego rodzaju nadproża okienne oraz drzwiowe również powinny posiadać dodatkową izolację od zewnątrz, taką, która zachodzi na ościeżnicę. Dzięki temu w znacznym stopniu zostaną ograniczone straty ciepła w miejscach narażonych na duży ruch powietrza i wychłodzenie.

Istotnym elementem projektu jest też zapewnienie domownikom komfortu latem. Należy uwzględnić w założeniach ryzyko przegrzewania się budynku od strony południowej, dlatego okna powinny być wyposażone w rolety lub okiennice. Dodatkowo projektanci mogą przewidzieć położenie drzew lub krzewów, które również pomogą zacienić i ochłodzić budynek. Ponadto roślinność może osłaniać też przed wiatrem, dzięki czemu zimą obiekt będzie osłonięty przed chłodnymi podmuchami!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology