Jesteśmy na GMB plenderu

Dlaczego duże powierzchnie szklane nie są wskazane w domu pasywnym?

Domy pasywne to budynki, których eksploatacja pochłania znacznie mniej energii niż standardowe domy budowane tzw. tradycyjnymi metodami. Jest jednak wiele warunków, które muszą być spełnione, aby dany obiekt mógł zostać określony mianem pasywnego. Zaliczamy do nich nie tylko określone wytyczne związane z ogrzewaniem i wentylacją, ale również zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. A ponieważ domy pasywne muszą być maksymalnie szczelne w celu zwiększenia ich izolacyjności cieplnej, uznaje się, że niewskazane są w nich duże przeszklenia. Czy rzeczywiście jest to prawda?

Okna w domach pasywnych — jakie standardy muszą spełniać?

Nie do końca prawdą jest, że duże przeszklenia są niewskazane w domach pasywnych. Tak naprawdę znaczenie ma nie tyle wielkość czy ilość zastosowanych powierzchni szklanych, ile ich parametry, właściwości i lokalizacja.

Należy pamiętać o tym, że uzyskanie w domach pasywnych wymaganej minimalnej energochłonności wiąże się z koniecznością uwzględnienia określonych wymogów konstrukcyjnych i projektowych. Dotyczą one między innymi zastosowanych powierzchni szklanych. Już na etapie projektowania zwraca się uwagę na odpowiednie oszklenia oraz usytuowanie domu na działce. Okna o dużej powierzchni mogą być zastosowane w takim budynku, jednak powinny znajdować się od strony południowej. Z kolei północna strona budynku powinna być pozbawiona okien.

Okazuje się więc, że typ i powierzchnia przeszkleń w domach pasywnych jest równie ważna co ich lokalizacja. Koncepcja budownictwa pasywnego opiera się m.in. na biernym wykorzystywaniu energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń, dlatego też całkowicie przeszklona elewacja od strony południowej jest wręcz wskazana. Tam właśnie najczęściej występują duże drzwi tarasowe lub balkonowe albo jak najwięcej okien. Ściana może być wręcz całkowicie zbudowana z odpowiedniego szkła lub zabudowana ogrodem zimowym. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że strona północna powinna być całkowicie pozbawiona okien.

W ten sposób obiekt spełni wymagania stawiane przed domami pasywnymi. Straty ciepła są kompensowane przez zyski energii pochodzącej z promieniowania słonecznego, które wpada do wnętrza przez powierzchnie przeszklone.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology