Jesteśmy na GMB plenderu

Czy domy drewniane nie tracą szybko na wartości?

Domy z drewna to częsty wybór osób tęskniących za kontaktem z naturą. Drewno ma w sobie to „coś”, co powoduje, że w kontekście domu nie podchodzi się do niego jak do zwykłego materiału budowlanego. Jednak, jakby nie patrzeć, jest ono materiałem i ma swoje wady i zalety. Dlatego myśląc o budowie domu i zastanawiając się nad tym, z czego go zbudować, możemy zadawać sobie pytanie, czy dom z drewna nie straci szybko na wartości. To oczywiście bardzo logiczne pytanie i warto przyjrzeć mu się lepiej.

Wartość domu

Próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, o którym wspomnieliśmy wyżej, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, o w ogóle zależy wartość domu. Oczywiście rozumiemy, że materiał, z jakiego jest on postawiony, ma znaczenie, jednak nie jest to jedyny wyznacznik wartości nieruchomości. Równie ważna jest technologia, w jakiej dom został postawiony oraz to, jakiej jakości jest materiał, z którego go zbudowano. To wszystko przekłada się na stan, w jakim budynek znajduje się w danym momencie. Równie ważną sprawą jest położenie samego domu oraz działka, na której go postawiono. Nie zapominajmy też, że sporo zależy od tego kto czego szuka. Dla kogoś, kto szuka domu z drewna, taki dom będzie zawsze wart więcej niż dla kogoś, kto szuka domu z innego materiału.

Materiał a stan domu

Wróćmy jednak do tego, w jakim stanie dom z drewna może się znajdować z biegiem czasu. Niektórzy boją się, że z upływem lat materiał – taki jak drewno – będzie stawał się coraz mniej trwały, w związku z czym wartość takiego domu bardzo szybko spadnie. Takie myślenie jest konsekwencją tego, że kiedyś budując domy drewniane w Polsce, popełniano mnóstwo błędów, co faktycznie prowadziło do słabej trwałości takich budynków. Jednak nawet w Polsce mamy przykłady drewnianych domów, które mają ponad 100 lat i nadal są użytkowane. W Kanadzie takich domów są tysiące, a przecież to właśnie tam klimat i warunki atmosferyczne są bardziej ekstremalne niż w Polsce. Mimo srogich zim i dużych mrozów, domy z drewna mają się tam świetnie i cały czas są budowane. Oczywiście drewno to nie kamień – jest o wiele bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Nie oznacza to jednak, że szybko zniszczeje. Dowodem na to są zabytki architektury drewnianej, które stoją od setek lat i ciągle cieszą się świetnym stanem.

Technologia

Technologia budowy domów z drewna poszła mocno do przodu. Dzisiaj nie popełnia się już błędów, które mogłyby mieć negatywny wpływ na trwałość drewna. Odpowiednio dobrane i wysuszone drewno, specjalistyczne środki zabezpieczając oraz duże doświadczenie i profesjonalizm firm budujących takie domy powodują, że ich jakość i trwałość w żadnym wypadku nie ustępuje murowanym konstrukcjom. Skoro, jak wspominaliśmy wyżej, domy budowane kiedyś mają po 100 lat, to można tylko sobie wyobrazić, ile będą w stanie wytrzymać drewniane domy stawiane dzisiaj. Pamiętajmy także o tym, że materiał, jakim jest drewno to podstawa tak zwanych „domów ekologicznych”. Dziś bardzo często domy energooszczędne albo pasywne to właśnie domy zbudowane z drewna. Świadomość ekologiczna ludzi ciągle wzrasta więc bezdyskusyjnie, jest to raczej atut domów drewnianych w kontekście potencjalnej utraty ich wartości. Krótko mówiąc, przy obecnej technologii i wiedzy, drewniane domy powinniśmy postrzegać nie jako słabej jakości chaty, ale raczej jako nowoczesne budownictwo, które ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i środowisko naturalne oraz jest tak naprawdę przyszłością.

Podsumowanie

Zatem jak szybko dom z drewna traci na wartości? Dokładnie tak samo szybko jak każdy inny dom. Wszystko zależy od jakości materiałów, wykonawstwa oraz technologii, w jakiej budynek powstał. Dobrze wykonany dom drewniany na pewno będzie miał wyższą wartość niż źle wykonany dom w tradycyjnej technologii. Dlatego w żadnym wypadku nie powinniśmy się obawiać domów z drewna ani uważać, że są one gorsze niż domy zbudowane z innych materiałów.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology