Jesteśmy na GMB plenderu

Domy ekologiczne kiedyś a dziś. Co się zmieniło na przestrzeni lat?

Ekologia to nauka, która bada i analizuje, między innymi, zależności zachodzące pomiędzy organizmami żywymi i tym, co je otacza. Zagłębia się także w pewne istniejące ekosystemy. Dlatego nieprzypadkowo pojawiła się w budownictwie nazwa „domy ekologiczne”. W końcu każdy dom to w pewnym sensie ekosystem. Zresztą samo słowo “eko” jest tłumaczone na “dom”. Przyjrzyjmy się zatem bliżej wspomnianym domom ekologicznym i temu, jak zmieniało się ich postrzeganie i budowanie na przestrzeni lat.

Czym są domy ekologiczne?

Dom ekologiczny, zwany także eco-domem to – w dużym uproszczeniu – dom, który oszczędza energię, pozbawiony jest źródeł emitujących szkodliwe substancje spalania do atmosfery, musi wymagać jak najmniejszych nakładów na eksploatację i być wzniesiony z możliwie jak najbardziej naturalnych materiałów. Ważne jest nawet usytuowanie samego budynku. Należy pamiętać również o tym, że ekologiczny to coś więcej niż dom energooszczędny. Dom energooszczędny nie zawsze jest ekologiczny, zaś eco-dom powinien spełniać wysokie parametry energooszczędności.

Budownictwo ekologiczne kiedyś

Dom jako budynek znany jest od wieków. Ciężko nawet stwierdzić, kiedy pojawił się pierwszy dom. Cofając się jednak o kilkanaście dekad, dostrzeżemy diametralne zmiany w kanonie wznoszenia budynków. Domy, w zależności od epoki, budowano z gliny, drewna i kamienia, a następnie z cegieł. Jednak inna natura zasadniczego surowca to zaledwie początek długiej listy zmian. Rozwój wielu gałęzi przemysłu i technologii spowodował, że budownictwo zmieniło się bardzo mocno. Zaczęto zwracać uwagę na to, z czego buduje się domy, jakie spoiwa się stosuje, a także gdzie najlepiej postawić dom. Oczywiście mało kto początkowo myślał o tym, aby domy były ekologiczne. Zresztą samo rozumienie tego pojęcia także ewoluowało. Na przykład w samej Polsce budowano kiedyś domy drewniane nie tylko ze względów ekonomicznych, ale uważano, że taka architektura drewniana jest zdrowa dla człowieka, czyli jest ekologiczna. Oczywiście jest w tym dużo racji, ale domy ekologiczne to dzisiaj coś więcej niż tylko materiał, z jakiego je postawiono. Zresztą nawet kiedy zrozumiano, że warto ograniczać straty w użyciu energii albo po prostu ocieplać domy, nie dysponowano odpowiednią technologią. Oczywiście czasy się zmieniły i od pewnego momentu możliwości technologiczne także poszły do przodu. Początki domów ekologicznych sięgają roku 1988, kiedy to opracowano standardy, zgodnie z którymi budynek mógłby obyć się niemal zupełnie bez ogrzewania. Od tego czasu coraz mocniej pracuje się nad tak zwanymi pasywnymi elementami budownictwa, czyli materiałami, które gwarantują dużą izolację, a także wykorzystują do ogrzewania otaczające nas źródła ciepła.

Domy ekologiczne dzisiaj

Dziś domy ekologiczne to budynki opierające się na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych połączonych z naturalnymi materiałami oraz metodami budownictwa. Nie tylko bazują na ekologicznych systemach poboru wody czy energii, ale także za pomocą najnowszych zdobyczy techniki jak najbardziej optymalizują ich pozyskiwanie. Dom ekologiczny to nadal jednak dom jak najbardziej energooszczędny. Aby zmniejszyć straty wspomnianej energii, domy takie buduje się w określonych miejscach, gdyż ich położenie ma wpływ na to, ile promieni słonecznych trafia do nich w ciągu dnia. Domy ekologiczne mają także specjalną konstrukcję, a nawet kształt dachu, co również sprzyja oszczędzaniu energii. Wspominaliśmy już także o tym, jak ważne jest zdrowie mieszkańców takich domów oraz ich wpływ na środowisko naturalne. W związku z tym, domy ekologiczne cały czas są w znacznej części, wznoszone z materiałów naturalnych co przekłada się na to, że są przyjazne środowisku. Oczywiście, to tylko kilka zalet dzisiejszych domów ekologicznych. Jest ich jednak dużo więcej. Warto odwiedzić specjalistów budujących takie eco-domy i poznać inne zalety.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology