Jesteśmy na GMB plenderu

Po jakim czasie mieszkania w domu energooszczędnym zwracają się koszta poniesione na jego wzniesienie?

Dom energooszczędny to budynek, w którym zastosowane rozwiązania i materiały umożliwiają ograniczenie do minimum strat energii. Ponadto, dom energooszczędny powinien zużywać jak najmniej energii na codzienną eksploatację, czyli oświetlenie, pracę urządzeń gospodarstwa domowego, ogrzewanie i tym podobne. Powinien zarazem przyczyniać się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery i w miarę możliwości wykorzystywać jak największy procent energii odnawialnej, czyli – słonecznej, wiatrowej, gruntowej, biomasy. Wiadomo jednak, że takie rozwiązania kosztują, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie: po jakim czasie mieszkania w domu energooszczędnym zwracają się koszty poniesione na jego wzniesienie?

Inwestycja w dom energooszczędny

Zacząć należałoby od tego, że faktycznie budowa domu energooszczędnego jest droższa od budowy – nazwijmy to – domu standardowego. Jednak nieprzypadkowo mówimy tutaj o inwestycji, a nie dodatkowych kosztach. Inżynierowie budownictwa nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do tego, że warto dołożyć kilka, a nawet 20 – 30 procent do kosztów budowy, by w przyszłości móc korzystać z domu, w którym zużycie energii będzie znacząco niższe niż w budynku wzniesionym w tradycyjnej technologii. W niektórych krajach świata budownictwo energooszczędne jest normą już od dawna. Jest to bardzo dobry kierunek i raczej nie powinien nikogo dziwić, gdyż inwestycja w dom energooszczędny jest opłacalna, po pewnym czasie zwraca się w 100%, a następnie przynosi same korzyści. Warunkiem jest jednak właściwe dostosowanie projektu, użycie odpowiednich materiałów budowlanych i poprawne wykonawstwo.

Zwrot kosztów poniesionych na budowę domu energooszczędnego

Specjaliści szacują, że koszt budowy domu energooszczędnego jest najczęściej o kilkadziesiąt tysięcy wyższy niż wybudowanie budynku w tradycyjny sposób. Średnio mamy założyć, że jest to różnica wynosząca 20% kosztów obiektu standardowego. Dla niektórych osób to całkiem sporo, ale są też i tacy, którzy wręcz błyskawicznie wyliczają, że dołożone środki odzyskają już w przeciągu pierwszych kilku lat użytkowania domu, a później będą cieszyć się wyłącznie zyskami. Wyliczenia specjalistów pokazują bowiem, że zwrot nakładów poniesionych na budowę domu energooszczędnego następuje nie później, niż 10 lat od zakończenia budowy a w większości wypadków jest to okres między 6-8 lat, czyli stosunkowo krótki. Pamiętajmy także o tym, że przez cały ten okres wydatki za energię mogą spaść nawet o 80%. Zatem widać wyraźnie, że budowa domu energooszczędnego zwyczajnie się opłaca. Ciekawa jest także jeszcze jedna sprawa. Biorąc pod uwagę fakt, że sporo osób kredytuje budowę domu, warto dobrze spojrzeć na wspomniane wyżej wyższe koszty powstawania domu energooszczędnego. Logiczne jest, że wyższy koszt całościowy budowy przekłada się na wyższe raty do spłacenia. Jednak spójrzmy na to przez pryzmat miesięcznych kosztów, jakie będziemy ponosić. Chociaż faktycznie sama rata może być wyższa, to jednak mieszkając w domu energooszczędnym, nasze rachunki za sam tylko prąd będą dużo niższe. Zatem może się okazać, że w ostatecznym rozrachunku nasze miesięczne koszty wcale nie wzrosną. Innymi słowy, możemy mieć piękny, a zarazem energooszczędny dom, miesięcznie nie tracić na tym nic a w przyszłości tylko zyskiwać. Chyba warto, prawda?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology