Jesteśmy na GMB plenderu

Budowa domu w 2021 roku. Jak spełnić obowiązujące normy?

Budowa domu

Przepisy budowlane dość często się zmieniają. Kolejne ważne modyfikacje wejdą w życie już w 2021 roku. Większość z nich jest związana z ogólnoświatowymi działaniami na rzecz ochrony środowiska.

Od roku 2021 znacząco zmienią się warunki zapotrzebowania budowanego domu na energię.  Nowe przepisy określane są normą lub standardem energetycznym WT2021. Mają na celu rozpowszechnienie budynków o zerowym zapotrzebowaniu na energię. Wielu specjalistów twierdzi, że od roku 2021 można będzie budować tylko i wyłącznie domy energooszczędne. Przepisy mówią między innymi o obowiązku:

  • minimalizowania zapotrzebowania na energię pierwotną,
  • zwiększania energooszczędności przegród zewnętrznych i innych elementów konstrukcyjnych,
  • modernizacji kotłów grzewczych.

Wymienione czynniki wiążą się z parametrami takimi jak roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię, w skrócie Ep, oraz współczynnik przewodzenia ciepła, czyli U. Od roku 2021 Ep może wynosić maksymalnie 70, zaś U – 0,2 W/m2 dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/m2 dla okien i drzwi balkonowych, a 1,1 W/m2 dla okien połaciowych.

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Specjalnością naszej firmy jest kompleksowa budowa domów energooszczędnych, pasywnych i ekologicznych. Dom energooszczędny to taki, w którym znacząco ograniczane są straty ciepła. W związku z tym w pomieszczeniach zimą panuje przytulna temperatura, a latem – przyjemny chłód. Zmniejsza to koszty ogrzewania, a tym samym zapotrzebowanie na energię.

Domy energooszczędne zazwyczaj są niewielkie, budowane na planie prostokąta. Najlepiej sprawdza się w nich jednospadowy dach bez wykuszy. Ogromne znaczenie ma również rozkład pomieszczeń. Od strony północnej aranżuje się tylko te, z których nie korzysta się długo i często, na przykład spiżarnia. Budynki energooszczędne muszą być szczelne i dobrze zaizolowane. Do ocieplenia najczęściej stosuje się wełnę mineralną. Stolarka okienna i drzwiowa nie może stwarzać tak zwanych mostków cieplnych. Jednocześnie w domach energooszczędnych musi być wydajna i skuteczna wentylacja.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology