Jesteśmy na GMB plenderu

Zasadnicze różnice między domem murowanym a szkieletowym

dom szkieletowy

Budowa domu to bardzo ważna kwestia, nad którą należy poważnie się zastanowić. W pierwszej kolejności trzeba dokonać wyboru odpowiedniej techniki wykonania oraz projektu. W Polsce, oprócz domów wznoszonych tradycyjną technologią murowaną, coraz więcej osób decyduje się na budowę nowoczesnych domów szkieletowych. Warto przeanalizować wszystkie różnice pomiędzy tymi technikami, aby podjęć odpowiednią decyzję.

Podstawowe różnice pomiędzy murowanym i szkieletowym budownictwem

Budowanie murowanych budynków jest bardziej czasochłonne. Domy szkieletowe charakteryzują się szybkością wykonania oraz wykończenia. Duży wpływ ma zależność od pogody na zewnątrz. W przypadku domów murowanych konieczne są tak zwane roboty mokre, do których potrzeba słonecznej i bezdeszczowej pogody. Budowa domu szkieletowego nie ma dużego związku z pogodą, co automatycznie przyśpiesza cały proces.

Materiały budowlane w przypadku domów szkieletowych

Technologia szkieletowa do budowy wykorzystuje odpowiednio zabezpieczone drewno. Surowiec jest impregnowany w środkach chroniących przed grzybami, pleśnią oraz insektami. Stosowane są również środki zwiększające ognioodporność oraz obróbka cieplna, dzięki której drewno zyskuje niski poziom wilgotności.

Dobre rozwiązanie to pasywny dom szkieletowy wykonany z prefabrykatów, czyli gotowych części budynku stworzonych w zakładzie wytwórczym. Pasywny dom to taki, którego eksploatacja pochłania znacznie mniej energii niż w przypadku tradycyjnych domów. Takie budynki mają niewielkie roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. Posiadają efektywną instalację grzewczą i wentylacyjną, które zwykle wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych.

Materiały budowlane w przypadku domów murowanych

Murowane budynki powstają z pustaków lub cegieł, a więc potrzeba dużo czasu na ich prawidłowe wykonanie. To tradycyjna i trwała technika. Takie domy są bardziej statyczne, a więc sprawiają problemy w przypadku ewentualnej przebudowy. Poszczególne elementy są tworzone na bieżąco i łączone za pomocą mokrej zaprawy, która musi odpowiednio wyschnąć, aby budowla była solidna.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology