Jesteśmy na GMB plenderu

Fakty i mity na temat domów energooszczędnych

dom energooszczędny

Domy energooszczędne w naszym kraju to stosunkowa nowość, dlatego często podchodzimy do nich z pewną dozą sceptycyzmu i porównujemy z budownictwem tradycyjnym, które wciąż dominuje i cieszy się sporym zaufaniem Polaków. To wszystko sprawia, że opinie na temat tej nowej technologii są podzielone, a część z nich mija się z prawdą.

W tym artykule przedstawimy najczęstsze mity na temat domów energooszczędnych i wyjaśnimy, jakie są fakty.

  • Mit 1: Nie stać mnie na budowę energooszczędnego domu.

Jakie są fakty? To jeden z mitów, z jakim spotykamy się zdecydowanie najczęściej. Faktem jest, że wybudowanie obiektu energooszczędnego to nieco wyższy koszt w porównaniu z domami tradycyjnymi (średnio ok. 10-20%), jednak późniejsze utrzymanie takiego budynku jest zdecydowanie tańsze. Jeśli więc stać cię na wybudowanie i późniejsze utrzymanie domu w technologii tradycyjnej, z pewnością poradzisz sobie finansowo z domem energooszczędnym. To, co zainwestujesz na początku, zwróci ci się w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie czy wentylację. Dodatkowo decydując się na budowę domu energooszczędnego, masz szansę skorzystania z dofinansowań.

  • Mit 2: Domy energooszczędne nie sprawdzą się w polskim klimacie.

Jakie są fakty? Domy energooszczędne budowane są w krajach znajdujących się na różnych szerokościach geograficznych. Są one bardzo popularne w Niemczech, czy krajach skandynawskich, w których panują podobne warunki atmosferyczne. Są doceniane przede wszystkim za to, że zimą zapewniają ciepło przy minimalnych nakładach na ogrzewanie, latem z kolei, za sprawą wydajnych systemów wentylacji, budynek jest chroniony przed nadmiernym nagrzewaniem. Tego rodzaju budynki są projektowane w taki sposób, aby zapewniać mieszkańcom komfort w każdych warunkach pogodowych.

  • Mit 3: Dom energooszczędny jest tak szczelnie izolowany, że ściany nie mogą „oddychać”.

Jakie są fakty? Przede wszystkim warto pamiętać, że funkcją ścian w domach nie jest „oddychanie”, a przenoszenie obciążeń i ochrona cieplna. Prawdą jest jednak, że izolacja budynków energooszczędnych jest odpowiednio gruba i szczelna. Przeciwnicy tej technologii często mają wątpliwości właśnie co do metod termoizolacji, jednak to właśnie dzięki nim zapewniony jest maksymalny komfort cieplny. Z kolei świeże powietrze i odpowiedni mikroklimat we wnętrzu to wynik wydajnego systemu wentylacji.

  • Mit 4: W domach energooszczędnych jest kiepska akustyka.

Jakie są fakty? Domy energooszczędne są bardzo dobrze wytłumione. Niekiedy pod tym względem przewyższają nawet obiekty budowane w tradycyjnej technologii. Ściany są odpowiednio zaizolowane, a okna i drzwi szczelne. Do budowy i wykończenia używa się wysokiej klasy materiałów o ponadstandardowych parametrach. Budynki są więc bardzo dobrze zabezpieczone przed hałasem z ulicy i posiadają dobrą akustykę.

  • Mit 5: Domy energooszczędne nie są trwałe.

Jakie są fakty? Budynek energooszczędny może stać się twoim domem na całe życie! Jest solidny, odporny i wytrzymały, dlatego też nie musisz obawiać się o jego trwałość. Jeśli wszystkie etapy projektowania i budowy zostały wykonane prawidłowo, tak naprawdę dom będzie praktycznie bezobsługowy (z wyjątkiem wentylacji mechanicznej, w której należy wymieniać filtry).

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology