Jesteśmy na GMB plenderu

Budowa domu na płycie fundamentowej. Zalety rozwiązania

budowa domu

Dom można wybudować na dwa sposoby: albo stawiając go na fundamentach tradycyjnych, albo na płycie fundamentowej. Drugie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie na działkach o trudnym położeniu, nierównym ukształtowaniu terenu, a także na gruncie niepewnym. Przygotowanie projektu płyty wymaga nieco więcej pracy, niż w przypadku klasycznych ław i ścian fundamentowych, jednak poprawnie położona płyta ma wiele zalet i przyspiesza budowę.

Czym jest płyta fundamentowa?

Podwaliną pod każdy budynek są fundamenty. W tradycyjnej formie składają się one z ław i ścian fundamentowych, na których należy ułożyć w odpowiedni sposób izolację przeciwwilgociową oraz ocieplenie. Natomiast płyta fundamentowa to, jak sama nazwa wskazuje, betonowa płyta wylewana na placu budowy, uzbrojona stalowymi prętami lub zbrojeniem rozproszonym. Zastosowanie podstawowych elementów szalunkowych pozwala dopasować kształt płyty do bryły mającego powstać budynku. 

Jakie są zalety płyt fundamentowych?

Zastosowanie płyty fundamentowej przede wszystkim znacząco przyspiesza proces budowy domu. Czas realizacji projektu skraca się dzięki temu, że przygotowanie fundamentu nie trwa długo, co ma znaczenie w przypadku domów prefabrykowanych. Wykop potrzebny pod wylanie płyty jest o wiele płytszy niż w przypadku ław, co z kolei sprawia, że roboty ziemne przebiegają sprawnie. Nie ma także potrzeby wdrażania przerw technologicznych na poszczególnych etapach wykonywania fundamentu – już po mniej więcej tygodniu można rozpocząć stawianie ścian.

Płyta fundamentowa sprawdza się świetnie w miejscach, gdzie grunt jest niepewny. Ze względu na swoją powierzchnię, obciążenia w budynku postawionym na płycie rozkładają się bardziej równomiernie niż w przypadku klasycznych ław. Dzięki temu osiadanie jest znacząco mniejsze, a jeśli dojdzie do naruszenia stabilności podłoża, obsunie się cała płyta, pozostawiając budynek w stanie nienaruszonym. Można więc postawić budynek na zboczu lub gruncie nieprzepuszczalnym bez obaw o jego stabilność.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology