Jesteśmy na GMB plenderu

Jak wybrać projekt domu tani w budowie?

projekt domu

Choć mogłoby się wydawać, że musimy sporo zaoszczędzić, by było nas stać na wybudowanie własnego domu, w rzeczywistości uzyskanie prywatnego lokum niewielkim kosztem wcale nie jest niemożliwe. Poniżej objaśniamy, co należy zrobić, by wzniesiony za nasze pieniądze dom był nie tylko tani, ale też estetyczny i w pełni funkcjonalny.

Gotowy projekt domu – na co warto zwrócić uwagę

Pierwsze, co powinniśmy przemyśleć, to odpowiednie rozdysponowanie dostępnych funduszy. Nie warto np. oszczędzać na materiałach – jeżeli zdecydujemy się na takie o niskiej jakości, może to nie tylko stworzyć problemy już na etapie konstrukcji, ale też przyczynić się do częstszego występowania rozmaitych usterek w późniejszych latach. Warto wykorzystać nieocenioną pomoc, jaką stanowi wsparcie i porady architekta – jego wiedza i doświadczenie pomogą nam w podjęciu pozornie trudnych decyzji.

  • Standardowy i nieskomplikowany dach

Wśród czynników generujących największe koszty podczas budowy domu na wysokim miejscu plasuje się projekt dachu. Warto więc zdecydować się na taki, który nie będzie miał zbyt wielu dekoracyjnych załamań i zdobień – nie są one konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania, a znacznie podnoszą cenę projektu. Tymczasem prosty, nieprzyciągający wzroku dwuspadowy dach może kosztować zaledwie 20.000 zł – wartość bardziej dekoracyjnej wersji może okazać się nawet dwukrotnie wyższa.

  • Dom na planie prostokąta

Im prościej, tym taniej. Jeśli projekt naszego domu będzie oparty o kształt prostokąta, nie tylko zaoszczędzimy, lecz zyskamy bardziej funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Nieskomplikowany projekt wcale nie musi przy tym wiązać się z nieciekawym wyglądem budynku – możemy ozdobić elewacje za pomocą niedrogich i atrakcyjnych wizualnie elementów dekoracyjnych.

  • Wielkość domu

Typowa czteroosobowa rodzina bez trudu pomieści się na 100m2, nie musząc rezygnować z komfortu ani wygód. Warto więc zacząć od ścisłego rozplanowania tej przestrzeni. Każdy dodatkowy pokój generuje koszta sięgające nawet 30.000 zł. Jeżeli więc zdecydujemy się na liczbę pomieszczeń, która będzie odpowiadać ścisłym potrzebom członków rodziny, i zrezygnujemy np. z osobnego pokoju gościnnego – znacznie przy tym zaoszczędzimy.

  • Zrezygnuj z piwnicy

Wybudowanie piwnicy często niesie ze sobą wysokie koszty. Co więcej, jest to pomieszczenie, którego często po prostu nie używamy – kto bowiem w dzisiejszych czasach przechowuje w niej zapasy na zimę albo upycha w jej kątach stare meble i przedmioty, które mógłby sprzedać przez Internet? Tymczasem rezygnacja z piwnicy to zysk rzędu nawet 30% całej inwestycji.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology