Jesteśmy na GMB plenderu

Rodzaje dachów. Jaki dach wybrać?

rodzaje dachów

Istnieje wiele wariantów dachów, które można wykorzystać jako pokrycie domów jednorodzinnych. Różnią się one materiałem, a także kształtem. Użytkownicy bardzo często decydują się na papy, gonty bitumiczne, blachy, blachodachówki czy też dachówki ceramiczne lub cementowe. W przypadku kształtu dostępne są rozwiązania skośne i płaskie. Dowiedz się, jaki dach będzie najlepszy.

JAKIE POKRYCIE DACHOWE WYBRAĆ?

Wybór pokrycia dachowego uzależniony jest od kilku parametrów. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę nośność więźby dachowej. Każde tworzywo przeznaczone do pokrycia dachowego osiąga różną wagę, a także odporność na wilgoć. Wadą dachówek jest to, że bardzo łatwo porastają mchem. Zaletą natomiast jest ich trwałość. Natomiast blacha dachowa to komponent łatwy w instalacji, lekki, a także tani.

JAKI DACH WYBRAĆ DO DOMU EKOLOGICZNEGO?

Przez dach może uciekać nawet 30% ciepła. W przypadku projektów domów ekologicznych ma to szczególne znaczenie, ponieważ z założenia mają one być energooszczędne. Dachy domów ekologicznych najczęściej pokryte są dachówkami, które zapobiegają nadmiernej utracie ciepła. Bardzo często można spotkać pokrycia z blachy płaskiej. Najważniejsza jest jednak izolacja dachu oraz sam jego projekt. Należy zadać sobie pytanie, czy przewiduje on budowę instalacji fotowoltaicznej, montaż okien dachowych czy tarasu. Jeżeli chodzi o kształt dachu w domu energooszczędnym, to najczęściej wykorzystywany jest dach dwuspadowy.

W JAKICH SYTUACJACH SPRAWDZI SIĘ DACH SKOŚNY?

Najpopularniejszą opcją wykorzystywaną w Polsce jest dach skośny. W tym przypadku wyróżnia się dwu- i czterospadowe, kopertowe, przyczółkowe. Dach dwuspadowy pozwala na zaadaptowanie poddasza na potrzeby mieszkaniowe. Takie rozwiązanie umożliwia przeprowadzenie dobudowy garażu czy wiaty. Co więcej, taką powierzchnię można łatwo pokryć, bez dużej ilości pozostałości materiałowych.

Dach czterospadowy z kolei może mieć charakter elementu kopertowego. Dwie połacie mają kształt trapezu, a dwie trójkąta. Takie rozwiązanie nie będzie miało ścian szczytowych. Trzeba wstawić okna połaciowe przy adaptacji poddasza.

CO WARTO WIEDZIEĆ O PŁASKIM DACHU?

Płaski dach jest prosty w budowie. Co więcej, jest łatwiejszy w dostępie niż skośne dachy. Wadą natomiast jest to, że mogą wystąpić trudności z odprowadzaniem wody śniegu, a także gromadzących się zanieczyszczeń.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology