Jesteśmy na GMB plenderu

Dom ekologiczny, czyli jaki?

dom ekologiczny

Obecne trendy sprawiają, że przymiotnik „eko” i „ekologiczny” odmieniane są przez wszystkie przypadki. Mamy więc ekologiczną żywność, ekologiczne samochody, a także ekologiczne domy. Co ten termin jednak w rzeczywistości oznacza? Jakie są najważniejsze cechy, które świadczą o tym, że dom jest ekologiczny?

 

Ekologia w budownictwie

Aby móc powiedzieć o budynku, że jest to dom ekologiczny, musi on spełniać pewne warunki. Przede wszystkim jest to przyjazność dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Ważne jest przede wszystkim zastosowanie naturalnych elementów, które nie będą zanieczyszczały podczas rozkładu wody czy gleby, a także wykorzystanie w trakcie budowy nietoksycznych materiałów i środków budowlanych.

W eko domu wpływ na zdrowie domowników ma natomiast zdolność przepuszczania przez ściany pary wodnej, czyli tzw. „oddychające ściany”. Dzięki nim w pomieszczeniu tworzą się naturalne warunki atmosferyczne.

 

Energooszczędny czy pasywny?

Dom energooszczędny to taki, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 7 kWh/ m2. W przypadku domu pasywnego, który musi być doskonale szczelny i zaizolowany, jest to jedynie 15 kWh/m2. Zarówno domy energooszczędne, jak i pasywne, mają mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie niż w przypadku domów tradycyjnych.

Można więc powiedzieć, że dom pasywny jest rodzajem domu energooszczędnego, o jeszcze wyższej klasie oszczędności. Różnica ta wynika z faktu, że dom pasywny wykorzystuje bierne pozyskiwanie energii z otoczenia. Dzieje się tak dzięki zwartej budowli, ergonomicznemu rozmieszczeniu pomieszczeń i odpowiedniemu rozkładowi okien względem stron świata (dzięki czemu wykorzystywane jest naturalne światło dzienne w ciągu dnia). Ciepło uzyskuje się także dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, pompy ciepła czy też kolektorowi słonecznemu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology