Jesteśmy na GMB plenderu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze technologii budowy

Decydując się na budowę domu, skupiamy się przede wszystkim na projekcie – chcemy, żeby nasz dom był atrakcyjny i funkcjonalny. Tymczasem należy również zapoznać się z rodzajem technologii, która będzie wykorzystywana do jego budowy. Dzięki temu będziemy spać spokojnie, a dom będzie nam służył na długie lata. Na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze technologii budowy? Zapytaliśmy o to Piotra Słomkowskiego, dyrektora technicznego marki BEE HOUSE Technology.

„Domy ekologiczne” to hasło, które często można znaleźć w opisach inwestycji. Czym charakteryzuje się więc dom ekologiczny?

Piotr Słomkowski: Domy ekologiczne są aktualnie bardzo modne. Ten trend nas cieszy, ponieważ dzięki temu domy są coraz bardziej przyjazne naturze, ale też człowiekowi. W naszej pracy lubimy odwoływać się do koncepcji pszczelego ula. Pszczoły czują się najlepiej w naturalnym środowisku, a ul staje się dla nich azylem. Takie właśnie są domy ekologiczne. Czyli charakteryzują się m.in. specyficznym mikroklimatem dzięki zastosowaniu „oddychających” ścian oraz brakiem potrzeby dodatkowego nawilżania powietrza dzięki dyfuzji pary wodnej. Tak w skrócie można nazwać główne zalety domów ekologicznych dla ich mieszkańców.

dom

Dom Zx102, 112 + 53 m², cena już od 315 850 zł

 

Spójrzmy teraz na domy ekologiczne z perspektywy środowiska naturalnego. Energooszczędność – czy na ten element musimy zwrócić uwagę, wybierając technologię budowy?

Piotr Słomkowski: W 2017 roku nastąpiły zmiany w przepisach budowy domów jednorodzinnych. Nowe przepisy wyznaczają rozwój budownictwa w kierunku energooszczędności i dostosowują się do zaleceń Unii Europejskiej. Dlatego też energooszczędność to bardzo ważny element, który należy brać pod uwagę w procesie wyboru technologii budowy domu. Wybierajmy taką technologię, która pozwala na osiągnięcia charakterystyki energetycznej na poziomie domów energooszczędnych bądź pasywnych. Tutaj ważny jest tzw. współczynnik przewodnictwa cieplnego (tzw. współczynnik U). W domach energooszczędnych musi utrzymać się na poziomie 0,17 W/m² K, a w przypadku domów pasywnych na poziomie 0,10 W/m² K. Najlepsi wykonawcy stosują rozwiązania umożliwiające uzyskanie takiego efektu już w podstawie struktury budynków, tj. fundamentach.

Czy ważny jest także czas realizacji?

Piotr Słomkowski: Zdecydowanie tak. Jeśli budowa się przedłuża ze względu na zastosowanie skomplikowanej technologii, inwestor po prostu na tym traci. Co więcej, traci nie tylko finansowo, ale i jest narażony na niepotrzebny stres. Oczywiście nie ma cudów, ale istnieją innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, które umożliwiają na realizację budowy nawet w ciągu jednego miesiąca. Takie wyniki można uzyskać np. poprzez wykonanie konstrukcji nośnej ze specjalnie zaprojektowanych, nowatorskich w swej koncepcji, paneli ściennych. Mamy wtedy do czynienia z tzw. budownictwem modułowym. Zastosowanie paneli o maksymalnych wymiarach 1215×600 mm znacząco skraca czas budowy w porównaniu do innych technologii wznoszenia budynków.

dom

Dom Z216, 84 m², cena już od 189 000 zł

 

Co z jakością i trwałością materiałów?

Piotr Słomkowski: Trwałość i jakość materiałów do wykonania to podstawa, żeby dom przetrwał długie lata i nie wymagał interwencji. Materiały świadczą też o tym, czy dom będzie ekologiczny oraz energooszczędny. Np. wykorzystanie do budowy płyt fibrolitowych gwarantuje oszczędność energii w całej domowej przestrzeni. Są to materiały przyjazne dla środowiska oraz odporne na mróz czy mikroorganizmy. Podobnie, jeśli chodzi o wełnę celulozową, którą wykorzystuje się do ocieplania budynków. Jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna środowisku niż wełna mineralna. Pamiętajmy także o solidnej podstawie domu. Taką podstawę, oferuje płyta fundamentowa. W technologii, którą wykorzystujemy w BEE HOUSE, pełni ona rolę nie tylko elementu, na którym stoi dom, ale jest również źródłem i akumulatorem ciepła.

dom

Dom Zx73, 99 + 43 m², cena już od 268 000 zł

Piotr Słomkowski – dyrektor Działu Technicznego związany z marką BEE HOUSE Technology od 6 lat. Absolwent Politechniki Warszawskiej na wydziale Budownictwa. Brał czynny udział przy budowie kilkudziesięciu obiektów w tym: TransCanada Tower, Pantages Tower. Laureat licznych nagród i wyróżnień tak samodzielnie jak i z BEE HOUSE. Osoba w całości oddana procesowi tworzenia, głęboko angażuje się w każde rozpoczęte przedsięwzięcie. Swojemu zawodowi poświęca praktycznie cały swój czas, ponieważ jest to jednocześnie jego pasja i hobby.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
arrow-white-form

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 
Andrzej Dytewski

603 066 112

technology